Käes on jälle seenekorjamise aeg ja sellega seoses minult üks jutt samal teemal.

Lugu, millest ma siin pajatan, juhtus ikka mitu head aastat tagasi.

Kes kunagi seenel on käinud, on ehk märganud mõnikord kummalisi seeneringe. Neid esineb ikka parkides või heinamaadel.

Minagi nägin aastaid tagasi säärast seeneringi Kadaka Selveri juures Tammsaare ja Kadaka teede vahelises metsatukas. Kasutan alati Selverisse minekul jalavaeva vähendamiseks seda metsatukka läbivat jalgrada.

Rõngas oli moodustunud valgetest, mulle tundmatutest seentest. Selle läbimõõduks oli oma paar meetrit silma järgi.

Ja jälle saatus nöökis mind. Mul polnudki seekord fotokat kaasas ega polnud mul ka veel nutitelefoni. Oleks nii tahtnud ju seda vaatepilti jäädvustada.

Otsustasin hiljem tagasi tulla. Koht polnud ju eriti kaugel kodust. Kõige kiuste pöördusid asjaolud nii, et polnud samal päeval aega enam tagasi minna. Jõudsin järgmise päeva hommikul seenerõngast vaatama ja seal ei olnud  enam midagi rõõmustavat.

Kellelegi oli see ette jäänud ja ta oli oma energia ning viha ülejääke seente peal välja elanud. Pildistamiseks ei olnud enam midagi.

Mulle jääb arusaamatuks, miks mõni inimene sedasi käitub.. Mida need seened siis kurja tegid?

Mäletan et meil maal, õunapuu aia taga, heinamaal, kasvab ka iga suvi seenering mingitest pruunidest seentest. Seeneringi keskel on rohi alati eriliselt kõrge ja lopsakas ning tumedam. Ju siis seeneniidistik tekitab sinna rohu kasvu soodustavaid aineid või väetist murule.

Seeneringid

Oma pildist jäin ma küll seekord ilma, aga see-eest hakkas tööle uudishimu. Mind hakkas huvitama, miks tekivad üldse sellised täiesti sümmeetrilised seeneringid nagu oleks keegi sirkliga joone ette vedanud. Hakkasin kirjandust otsima ja internetist artikleid lugema ning sain teada, et seenering on looduslikult esinev seentest moodustunud sõõr — mingit üht liiki seente kloon.

Ringi teke saab alguse mullas idanenud ja siis kasvama hakanud seene eosest. Kui mingeid tõkkeid ees pole, kasvab seeneniidistik igas suunas enam-vähem ühtlase kiirusega, sõltuvalt liigist ja tingimustest umbes 5–25 sentimeetrit aastas.

Enamus seeneringe on katkendlikud, mis tuleneb sellest, et seeneniidistikul jääb iga aastaga laiemaks kasvades tavaliselt mõni teine seen, puu või muu takistus ette. Kui takistus puudub, esineb ka väga korrapäraseid ringe.

Seenering on moodustunud seeneniidistiku nooremas osas mullast väljakasvavatest viljakehadest, mida kõnekeeles nimetatakse "seenteks".

Vanasti kutsuti seeneringe nõiaringideks ja neid seostati nõidusega. Avastasin isegi säärasel teemal tegutseva foorumi internetist. Lugedes sealseid postitusi, sain kiiresti aru, et nendes pole teadusega midagi pistmist. Pigem olid nad rohkem nõiausku või folkloorist huvitatud. Seepärast ei märgi ma siin selle foorumi nime. Seda ei saa ju tõsiselt võtta.

Niisugused teadmised õnnestus mul otsida välja oma uudishimu rahuldamiseks. Panin need ka siia kirja, sest olen kindel, et ma pole ainuke, keda selline küsimus on vaevanud.

Minu loos on kasutatud andmeid.

Keda aga asi rohkem huvitab, võib lisa lugeda seeneteadlase E. Parmasto artiklit.


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!