Järjest enam inimesi leiavad tee kodustes tingimustes köögiviljade kasvatamise juurde. Olgu see siis lihtsalt hobi või värske puu- ja juurvilja söömise soovi tõttu. Kodus enda tarbeks maitsvate taimede kasvatamine ei nõua palju ruumi ja on lihtsam kui oskaksid arvata.
- Toit ja aiandus
- 16. mai 2023
- Foto: Pixabay
Kui soovid olla taimede kasvatamisel edukas, peaksid teadma, kuidas erinevates tingimustes taimede kasvatamine mõjutab seda, kuidas ja mida kuna istutada. Väikeses korteris või maamaja aias kasvatamisel on suured erinevused. Vaatame lähemalt näpunäiteid ja soovitusi, millele erinevates tingimustes taimede kasvatamisel tasuks kõige rohkem tähelepanu pöörata.
Maamaja koos aiaga
Kui elad aiaga maamajas on väikese aianurga omamine suurepärane idee. Lamamistoolid koos kasvavate taimedega võimaldavad luua aeda oma isikliku oaasi. Kui sul on olemas väike aialaud, saad söögitoolid komplekti lisada ning nautida ka õues värsket toitu. Aias on ilusa ilmaga hea mitte ainult süüa, vaid ka lugeda või suisa arvutiga tööd teha.
Pööra tähelepanu soovimatule elustikule ja umbrohule, mis võivad sinu töö ja kulutatud vaeva kiiresti hävitada. Umbrohi võitleb sinu taimedega kasvuruumi ja toiduvarude eest. Pead meeles pidama, et juba suureks kasvanud soovimatute taimede eemaldamine võib kahjustada põllukultuuride juuri. Sellepärast on väga oluline umbrohu eemaldamine õigel ajal ja piisavalt vara. Peenraid tasub rohida alguses sagedamini, et sa ei peaks hiljem sellele tunde kulutama.
Valikud, mida oma koduaias kasvatada, on praktiliselt piiramatud. Olgu selleks siis suvikõrvits, kurgid, porgandid, viljapuud või marjad nagu maasikad ja vaarikad.
Väike rõduta linnakorter
Siseruumides taimi kasvatades on kõige olulisem vältida ebaregulaarset kastmist, halba ventilatsiooni ja kehva valgustust. Kui lased taimel liigselt kuivada, võivad juured kahjustuda, ja see tapab lõpuks taime. Juurte kahjustumist ei saa hiljem üle kastmisega ka kuidagi korvata. Värske (või vähemalt liikuva) õhu puudumine ja valguse puudumine muudavad asja samuti ainult hullemaks.
Regulaarse kastmise saavutamisel ei ole kindlat reeglit. Pead usaldama enda sisetunnet. Tõsta näiteks taimepotte üles, et tunda, kui rasked need on enne ja pärast taime kastmist. Nii oskad hinnata kaaluvahemikku, kui taim on piisavalt kastetud. Kui kasutatav muld tundub pulbriline, on see ilmselgelt liiga kuiv. Loomulikult vajad oma taimede kasvamiseks viljakat mulda.
Mis puudutab ventilatsiooni ja valgustust, siis kõige paremini toimib päikesepoolsete akende avamine värske õhu ja loomuliku valguse saamiseks. Kuid tõhusad on ka kasvuvalgustid ja pöörlevad ventilaatorid. Veendu, et taimede lehed ventilaatori kasutamisel väga palju ei liiguks. Lülita liikuva õhuvoo saavutamiseks kasutatav ventilaator vajadusel madalale kiirusele või hoia seda oma hinnalistest taimedest piisavalt kaugel.
Tubastes tingimusteks kasvatamiseks on parimad maitsetaimed, nagu basiilik, murulauk ja koriander ning kiiresti kasvavad rohelised taimed, nagu salat, rukola või spinat. Väldi Vahemere ürte, nagu rosmariin, mille kasvatamine võib siseruumides olla pisut keeruline, kuna sellised taimed on ülekastmise tõttu vastuvõtlikumad juuremädanikule.
Ise toidu kasvatamise eelised
Ise toidu kasvatamine ei ole raketiteadus. Oskuste omandamine võtab küll veidi aega, kuid taimed nagu tomatid, salat, paprika on väga andestavad. Igaüks suudab õppida endale toitu kasvatama kiiresti ja lihtsalt. See ei tee haiget.
IEndale toidu kasvatamisel on palju tervisega seotud eeliseid. See motiveerib sööma rohkem värskeid puu- ja köögivilju. Lisaks otsustad sa ise, millised väetised ja pestitsiidid sinu toiduga kokku puutuvad või üldse kokku ei puutu. Lisaks kontrollid sa täpselt, millal saaki koristada. Oma aias valmivates köögiviljades on toitaineid rohkem kui poes ostetud köögiviljades, mida korjatakse põllult nende kiiresti riknemise vältimiseks varakult.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta