Leedu Seimis läbis eile, 6. juunil teise lugemise eelnõu, mis keelustaks karusloomade kasvatamise ja tapmise Leedus.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 8. juuni 2023
- Foto: Pixabay
Seaduseelnõu, mis on läheb lõplikule lugemisele septembris, säästaks Leedu karusloomafarmides umbes miljon looma aastas tohututest kannatustest. Leedus on 44 naaritsafarmi ja 31 tšintšiljafarmi ja seal tapetakse igal aastal umbes miljon naaritsat ja 30 000 tšintšiljat.
Möödunud aasta lõpus avalikustasid Leedu loomakaitsjad organisatsioonist Tusti Narvai aastatel 2019, 2022 ja 2023 tabatud kaadrid kaheksast naaritsafarmist. Videos ja piltidel on näha massiliselt äsja tapetud naaritsaid, kellest saavad karusnahksed tooted, ning veel elusaid naaritsaid, keda ootas sama saatus. Lisaks on paljude loomade käppadel näha veriseid vigastusi.
“Loomakaitseorganisatsioonid ja -aktivistid üle maailma on silma peal hoidnud nii Leedu kui ka teiste riikide edusammudel karusloomafarmide keelustamisel, sest sel kohutaval tööstusel ei tohiks olla kohta 21. sajandil,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Kiidame meie Leedu kolleegide tubli tööd ja hoiame pöidlad pihus, et lisaks Eestile ja Lätile keelustataks karusloomafarmid ka Leedus ning Balti riigid saaksid täiesti karusnahavabaks.”
Seaduseelnõu ootab veel Euroopa Komisjoni teavitamist, vastuvõtmist Seimi saalis ja presidendi allkirja. Pärast seaduse vastuvõtmist oleks karusloomafarmide tegevus Leedus alates 2027. aasta jaanuarist keelatud.
Ainuüksi viimase viie aasta jooksul on 7 Euroopa riiki, sealhulgas Slovakkia, Norra, Iirimaa, Itaalia, Eesti, Malta ja viimati Läti, kehtestanud karusloomakasvatuse keelustavad õigusaktid. Kui eelnõu läheb läbi, oleks Leedu 20. Euroopa riik, kus on karusnahafarmid keelustatud. Praegu on karusloomakasvatuse keelustamine Poola ja Rumeenia parlamendi päevakorras.
Aastatel 2022-2023 kogusid loomakaitseorganisatsioonid üle Euroopa allkirju kodanikualgatusele “Karusloomavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis nõuab karusloomafarmide ning tehistingimustes kasvatatud karusloomade naha ja sellest tehtud toodete müügi keelustamist kogu ELis. Eestis juhtis üleeuroopalist kampaaniat Loomus ning oma toetusallkirja andis üle 6200 Eesti kodaniku.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta