Reostus, liigne kasutus, elupaikade seisundi halvenemine ja kliimamuutuse suurenev mõju on olulised surveallikad Euroopa vete seisundile. Euroopa järvede, jõgede ja põhjavee vastupanuvõime ja seisundi parandamine on prioriteet, tagamaks kvaliteetset vett nii inimestele kui ka loodusele.
- Veemajandus
- 8. detsember 2024
- Foto: Uputus Mustamäel / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Raport „EEA Signals 2024 – tervislikumad ja vastupidavamad veekogud Euroopas“ annab ülevaate peamistest väljakutsetest ja võimalustest, mis on seotud Euroopa veekogude tervise ja seisundi parandamisega. Raport sisaldab EEA (European Environment Agency) tegevjuhi Leena Ylä-Mononeni intervjuusid ja lühiartikleid, mis põhinevad varasematel EEA väljaannetel.
Tuginedes hiljuti avaldatud raportile „Euroopa vee seisund“, on raporti EEA Signals artiklite fookuses vesi ja loodus, reostus ja kliimamuutused ning annavad põhjalikuma ülevaate Euroopa suplusvee kvaliteedi parandamisest. Igas artiklis on ka rubriik soovitustega, mida iga inimene ise saab paremas seisundis veekeskkonna nimel ära teha.
EEA tegevdirektor Leena Ylä-Mononen: „Pannes rõhku veekasutuse tõhususele, investeerides jätkusuutlikku infrastruktuuri ja kaitstes meie looduslikku keskkonda, saame luua vastupidavama Euroopa.“
Intervjuudes räägib Euroopa Kemikaaliameti tegevjuht Dr. Sharon McGuinness vajadusest liikuda jätkusuutlikumate ja ohutumate kemikaalide suunas. Austria Põllumajanduse, Metsanduse, Regioonide ja Veemajanduse Ministeeriumi veemajanduse peadirektor Monika Mörth tutvustab riigi pingutusi vee hea kvaliteedi tagamisel. Samuti jagab Dr. Zongsu Wei Aarhusi Ülikoolist (Taani) oma tööd veest ohtlike ühendite ärastamise lahendustest.
Vee vastupanuvõime tugevdamine on Euroopas üha kõrgem prioriteet. Selle aasta alguses käivitas Euroopa Komisjon kampaania #WaterWiseEU, et teemale tähelepanu juhtida ning tõhustada veemajanduse jätkusuutlikkust Euroopas.
Eesti mageveevarude seisund ja kogus on üldiselt piisav katmaks rahvastiku ja majanduse vajadusi. Mageveevarude rohkus tuleneb siin eeskätt klimaatilistest tingimustest ja väikesest elanike arvust. Näiteks Euroopa Liidu riikide võrdluses oleme sisemiste mageveevarude poolest elaniku kohta arvestades neljandal kohal. Heasse seisundiklassi on meil hinnatud 52% pinnaveekogumitest ja 74% põhjaveekogumitest. Siiski, ka siin on tõhusal veemajandusel oluline roll tagamaks kvaliteetne vesi nii elanikele kui loodusele täna ja tulevikus.
One Planet Summit keskendub sel nädalal just vee valdkonna rahvusvahelisele veekoostööle ning COP16 rõhutab vajadust kiirendada investeeringuid degradeeritud maismaa taastamiseks ja põuakindluse suurendamiseks.
EEA Signals raport on iga-aastane lihtsasti loetav veebiväljaanne, mis käsitleb keskkonna ja kliimaga seotud põhiteemasid. Viimased raportid on käsitlenud tervist ja keskkonda (2023), energiat (2022), loodust (2021) ja nullsaastet (2020).
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta