Oktoobris viis Bioneer läbi õiglase kuu kirjutamisvõistluse koostöös Mondo maailmakooli ja Fairtrade.ee-ga. Võistluse võistlejad selgitasime välja ja nüüd on kõigil võimalus tutvuda konkursi võidutöödega. Täna avaldame võidutöödest viimase, 10.- 12.. klassi vanusegrupis võitnud Aleksandra Kena loo kakaokasvatusest ja kakaokasvatuse jätkusuutlikkusest.
- Toit ja aiandus
- 11. detsember 2024
- Foto: Isaac Fryxelius. Pixabay
Milline võib olla kakaotoodete tulevik kliimamuutuste valguses?
Kakaotooted on meile kõigile tuttavad. Näiteks šokolaad: paljud meist söövad ja armastavad seda. Saame lausa öelda, et on väheseid, kellele see üldse ei meeldi. Mida paljud ei tea, on see, et just nende lemmikmaiustuse tootmine on tegelikult maailmale päris kahjulik.
Kakaopuud kasvavad oma loomult niiskes keskkonnas, nimelt üks parimatest kohtadest, kus nad hästi kasvada saavad, on osalise varjuga vihmamets. Kuna globaalne temperatuur tõuseb järjest kiiremini, satub vihmametsade ellujäämine ohtu.
Umbes 25 aasta pärast hinnanguliselt võib 50% Amazonase vihmametsast olla muutunud kuivaks savanniks, kus kakaopuud kasvada ei saa, ning tulemuseks on kakaotoodete kallinemine tooraine puudumise tõttu. Kliima muutumise tõttu võib muutuda ka sademete muster piirkondades, kus enim kasvatatakse kakaopuid. Kakaopuudel on vaja kasvamiseks pidevat niiskust ning mustrite muutumise tõttu tekkiv ebaühtlane vihmasadu võib tekitada põudu või üleujutusi, mis mõjutavad puude kasvamist ning saak muutub koguselt ning kvaliteedilt kehvaks.
Lisaks on soojem temperatuur ideaalne arenemiskeskkond erinevatele kahjuritele ning haigustele, kuna soojem temperatuur lubab neil oma levikut suurendada. Nende vastu võitlemiseks kasutatakse erinevaid pestitsiide ning tõrjeid, mis omakorda eritavad endast mürgiseid gaase, mis pääsevad meie atmosfääri. Pestitsiidide kasutamine võib rikkuda ka puid, kehvendades saaki.
Üks probleemidest kakao kasvatamisel on lageraie, mida tehakse selleks, et saada ruumi kakaopuudele. Raie on halb mitme asja poolest, aga kõige rohkem paistavad silma eluslooduse lõhkumine ning mulla kehvenemine. Seda üritatakse parandada ning ära hoida, juba 2024. aasta lõpus hakkab jõustuma uus reegel, mis kohustab kakaotoodete müüjaid veenduma, et nende toodete tooraine kasvatamise juures ei ole rakendatud lageraiet. Uus reegel on jätkusuutlikum ja parem keskkonnale.
Kakaotoodete tulevikku mõjutab ka tarbijate nõudlus eetiliselt hangitud toodete järele. Kuna inimeste teadlikkus kliimamuutustest ja sellest tulenevatest probleemidest kasvab, siis kakaotoodete tarbijad otsivad üha rohkem kaubamärke, mis toetavad ja mille esimene prioriteet on jätkusuutlik kasvatus. Muutus tarbijate harjumustes mõjutab ja julgustab kakaotööstusi liikuma rohkem keskkonnasõbralike kasvatus- ja töötlusmeetodite poole.
Kokkuvõtteks saab öelda seda, et kuigi hetkel on kakao kasvatamine keskkonnale päris kahjulik ning selle tulevik seisab silmitsi kliimamuutustest tulenevate probleemidega, võib uute reeglite ning tavade kasutuselevõtmisel edeneda kakao kasvatamine jätkusuutlikumale teele.
Aleksandra Kena
Teisi Õiglase kaubanduse kuu võitjaid saad lugeda siit.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta