21. detsembril avalikustas torupillimängija Kadri Allikmäe kuu aega tagasi koostöös kuue muusikuga ilmunud albumi “Torupillikirjad” teise versiooni. Teise variandi ilmutamise eesmärk on albumi looja sõnul pakkuda muusikalist magustoitu inimestele, kellele meeldib pärimuspillide lihtsam kõla.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 22. detsember 2024
- Foto: Albumi esikaas / Pressifoto
Albumi “Torupillikirjad” loojate siht on olnud tuua torupill esile vanade eestlaste püha pillina. Albumi teine versioon on pehmema kõlaga.
“Kui võrrelda mõlemaid albumeid toiduga, siis mõlemad koosnevad samadest koostisosadest, ent esimene oli vürtsikam ning selle valmimiseks oli tehtud rohkem küpsetamist, keetmist, hakkimist ning see on eriliselt maitsestatud,” sõnas albumi looja Kadri Allikmäe. “Teine versioon on mõeldud inimestele, kellele rohkem meeldivad puhtad maitsed. Mõlemad road on ühtviisi maitsvad.” Mõlemad miksid said loodud 2024. aasta suvel samaaegselt.
Albumil “Torupillikirjad” on ellu äratatud vanade torupillimeistrite modaalne ja motiivipõhine mõtlemine uutes seadetes ning originaalloomingus, mis viib kuulajaid rännakule läbi Eesti ajaloo. Kogumikul kõlab nii torupill üksi kui koos teiste torupillide, viiuli või akordioniga. Kahes loos liitub torupillidega Pärsia raamtrumm daf, mida kasutatakse ka sufi tseremooniatel. Muusikutena astuvad üles Kadri Allikmäe, Helery Kõrvemaa, Merili Kask ja Ulvi Võsa torupillidel, Koidu Ahk akordionil, Kelly Veinberg viiulil ja Ziya Tabassian (Iraan/Kanada) daf-trummil.
Albumi salvestas ning selle kokkumängu ja kõlakujunduse lõi Türgi päritolu produtsent A. Sinan Kaya, kes lõpetas 2024. aastal TÜ Viljandi kultuuriakadeemia (TÜVKA) rahvusvahelise magistriõppekava “Sound and visual technology” (cum laude).
“Torupillikirjad” sündis, sest Kadri Allikmäe tegi oma TÜ Viljandi kultuuriakadeemia magistriõpingute ajal katseid, kuidas tõlkida vöökirju muusikasse. Vanu torupillilugusid mängides avastas ta aga, et need koosnevadki motiividest nagu kirivöö. Lugude salvestisi audioprogrammides Tony ning RX11 analüüsides näitasid spektrogrammid (valguspildid), et need lood koosnevad ka visuaalselt justkui vöökirjadest. “Sain sellest palju inspiratsiooni ja tegelesin heliloominguga,” kirjeldas albumi autor.
Album sisaldab kümmet unikaalset torupilliseadet ning ka torupillile kirjutatud autoriloomingut. Kogumikult leiab näiteks Hiiumaa Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi ühest loost ning selle motiividest tehtud kolmehäälse torupilliseade ning ka uue loo, mis on kokku pandud Torupilli Jussi lugude motiividest. Samuti leiab albumilt kaks Muhumaa torupillimängija Andres Metsniidu lugude seadet, millest ühes on rütmielemendina kasutatud ka tantsijate jalalööke põrandal labajalga tantsides. Tantsijatena loovad heli Hanna Reet Ruul, Mirell Kurgi, Kendra Rosen ja Triinu Orgmets.
Kujunduse on loonud Maritta Anton ning Youtube’i lugude animatsioonid Piret Potter.
Salvestatud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikamaja stuudios juunis 2024.
Kadri Allikmäe magistritöö “Mustrid Torupilli Jussi muusikas ehk Juhan Maakeri pillimängu variatsioonid”, millel põhineb kogu albumi materjal, võitis 2024. aastal Rahvusarhiivi parima arhiivimaterjalidel põhineva magistritöö preemia. Žürii hinnangul oli võidu üheks põhjuseks tõik, et autoril õnnestus arhiivimaterjalid ellu äratada ning kõlama panna.
Albumi II versiooni saab kuulata siin. (Ilmus voogedastosplatvormidel 21.12.2024)
Albumi I versiooni saab kuulata siin. (Ilmus voogedastusplatvormidel ja füüsilise CD-na 25.11.2024)
Lähemalt saab kõigi lugude ning albumi tegijate kohta lugeda albumi kodulehelt:
Albumit tutvustav saade Klassikaraadio saates Delta (saatejuht Ivo Heinloo).
Albumi ilmumist toetasid: Eesti Kultuurkapital, Eesti Autorite Ühing ja Hooandja platvormi vahendusel 87 hooandjat.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta