Tartu linn alustas kampaaniat, mis kutsub linlasi üles progi sorteerima. Sõnumitega "Ära mõtle üle: pakend on pakend!" ja "Ära maksa üle: sorteerides säästad!" suurendatakse teadlikkust, et õige jäätmekäitlus on vastutustundlik tegevus ja vähendab igapäevaseid kulutusi. 

  • Jäätmed
  • 15. jaanuar 2025
  • Foto: Ketlin Lääts

  Keskkonnateenistuse spetsialist Tiina Lille ütles, et sageli ei saa inimesed aru, mida tohib ja mida ei tohi pakendikonteinerisse panna.

"Jäätmete õige sorteerimine aitab meil kõigil vähendada looduse koormust, edendada ringlussevõttu ja säästa raha. Sõnum "pakend on pakend" tähendab seda, et tegelikult pole asjast arusaamine raske ning pakendikonteinerisse tohib panna kõiki neid tooteid, mis on valmistatud kauba hoidmiseks, kaitsmiseks ja käsitsemiseks. Siin ei loe materjal ega suurus, tegu võib olla nii tühja kommipaberi, šampoonipudeli või televiisorikastiga," selgitas Lille.

Viimase viie aasta jooksul on Tartu linnas olmejäätmete liigiti kogumine märkimisväärselt kasvanud ning kampaania eesmärk on positiivset suundumust veelgi edendada. Kui 2018. aastal moodustas liigiti kogutud olmejäätmete osakaal Tartus 54%, siis 2023. aastaks oli see kasvanud juba 62%-ni, ületades märkimisväärselt Eesti keskmist, mis on 38%. Siit on hea võimalus edasi minna ning jõuda 70%-ni.

Sügisel viis Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakond läbi uuringu, et paremini mõista tartlaste seisukohti ja ootusi seoses jäätmete liigiti kogumisega. Uuring oli suunatud kõigile Tartu linna elanikele, kes said kodulehel vastata küsimustele, mis puudutasid jäätmete liigiti kogumise praktikaid, muresid ja ettepanekuid. 

Kokku vastas 252 inimest, kellest suurem osa kogub jäätmeid liigiti. Vastustest selgus, et inimesed tunnevad puudust kasutuskõlbmatu tekstiili, vanapaberi, ravimite ja elektroonikaseadmete üleandmise võimalustest. Huvi jäätmeid sorteerida suurendaks kodulähedaste konteinerite olemasolu (eriti korteriühistute juuresolevaid pakendikonteinereid), teadmine, mis jäätmetest edasi saab ja pakendi peal olev selgitus, kuhu see visata. Kortermajade inimesi häirib enim, kui nemad ise sorteerivad, aga naabrid mitte. Ühtlasi selgus, et segadus on munakoorte sorteerimisega - need peavad jõudma biojäätmete sekka. Infot sorteerimise kohta leitakse peamiselt Tartu linna ja jäätmevedaja kodulehelt.

Kampaaniainfo leiab Tartu linna sotsiaalmeediakanalitest ja kodulehelt: www.tartu.ee/sorteerimine