Berni konventsiooni alaline komitee võttis Euroopa Liidu ettepanekul vastu otsuse muuta hundi kaitsestaatust nii, et hunt ei kuuluks enam rangelt kaitstavate loomaliikide, vaid kaitstavate loomaliikide hulka. Euroopa Komisjoni hinnangul võimaldab hundi kaitsestaatuse muudatus riikidel olla paindlikum sotsiaal-majanduslike probleemide lahendamisel, samas jääb hunt siiski kaitsealuseks liigiks. Muudatus Eestit oluliselt ei puuduta, kuna Eestis juba on huntidel sama taseme kaitsestaatus.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 19. jaanuar 2025
- Foto: Hundid. Christel Sagniez. Pixabay
Euroopa Liit põhjendas ettepanekut kahe aruandega, milles hinnati huntide kaitsestaatust Euroopas positiivseks, kuna hundipopulatsioon on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud tänu hundi „rangelt kaitsva“ staatusele, mis tal on loodusdirektiivi alusel. Hinnanguliselt on hundi populatsioon Euroopas kümne aastaga peaaegu kahekordistunud (2012. aastal 11 193 isendit, 2023. aastal 20 300). Eestis oli Keskkonnaameti andmetel 10.11.2024 seisuga kindlalt teada 29 pesakonna olemasolu, s.o u 250-300 hunti. Suurkiskjate kaitse- ja ohjamiskava järgi võiks sama aastaste hundikutsikatega karjade arv Eestis jääda 20-30 vahele.
Loodusdirektiivi muudatused Eesti jaoks aga suurt midagi ei muuda, sest Eesti hundipopulatsioonid on juba loodusdirektiivi V lisas ja sellest madalamaks minna ei saa.
Hundi kaitsestaatuse muudatus jõustub kolm kuud pärast vastuvõtmist ehk 7. märtsil 2025. aastal. Pärast seda kuupäeva saab EL kohandada loodusdirektiivi vastavaid lisasid. Komisjon teeb ettepaneku sellekohase seadusandliku muudatuse kohta, mille Euroopa Parlament ja nõukogu peavad vastu võtma. Loodusdirektiivi muudatused Eesti jaoks aga suurt midagi ei muuda, sest Eesti hundipopulatsioonid on juba loodusdirektiivi V lisas ja sellest madalamaks minna ei saa.
1979. aastal vastu võetud ja 1982. aastal jõustunud Berni konventsioon on Euroopa Nõukogu egiidi all sõlmitud rahvusvaheline leping, mille eesmärk on tagada looduslike taime- ja loomaliikide ning nende looduslike elupaikade säilimine ja kaitse. Selleks kehtestatakse konventsiooniga konventsiooniosalistele õiguslikud kohustused, millega kaitstakse üle 500 loodusliku taimeliigi ja üle 1000 metsloomaliigi. Berni konventsiooniga on tänasega liitunud 50 riiki, sh kõik Euroopa Liidu riigid.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta