Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuletab eksportijatele meelde, et kaupade transportimiseks kasutatav puidust pakkematerjal peab vastama rahvusvahelistele taimetervise nõuetele. Ebaseaduslikult vastavusmärgiga märgistatud puidust pakkematerjali kasutamine võib endaga kaasa tuua tõrkeid kaubavahetuses ja kulusid kauba saatjale. 2024. aastal tuvastas amet kontrollide käigus Eesti turul neli vastavusmärgi kasutamise nõuete rikkumist.
- Ettevõtlus
- 23. veebruar 2025
- Foto: Claudia Stekelenburg. Pixabay
PTA taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna nõuniku Ülle Metsmani sõnul peab puidust pakkematerjal vastama rahvusvahelise standardi ISPM 15 (Rahvusvaheline Fütosanitaarmeetmete Standard puidust pakkematerjali reguleerimiseks ülemaailmses kaubavahetuses) nõuetele ja amet teostab vastavusmärgi kasutamise nõuete järgimise üle pidevat järelevalvet.
“2024. aastal tuvastasime Eesti turul neli rahvusvahelise vastavusmärgi ISPM 15 kasutamise nõuete rikkumist, mille suhtes viisime läbi väärteomenetlused ja määrasime rahatrahvid. Nende juhtumite puhul oli puidust pakkematerjali vastavusmärgiga märgistatud ilma sellekohase tegevusloata. Osa kaubaaluseid ei olnud läbinud nõuetekohast kuumtöötlust, mis viitab pettusele,“ kommenteerib Metsman möödunud aasta kontrolli tulemusi.
Euroopa Liidust kaupa eksportides tuleb alati kursis olla, millised nõuded on sihtriik puidust pakkematerjalile kehtestanud. “Kui kauba transportimiseks kasutatav puidust pakkematerjal nõuetele ei vasta, võib see sihtriigis kaasa tuua sisseveokeelu, kauba tagasisaatmise või pakendite hävitamise ning kulud peab sel juhul katma kauba saatja,“ toonitab nõunik.
“Nõudeid tuleb meeles pidada nii uusi või korduskasutatavaid pakendeid (kaubaaluseid, kastid, kaablitrumlid jne) kasutades kui ka kauba pakendamisteenust ostes. Nii saab ära hoida sihtriigis tekkivaid tõrkeid kauba sisenemisel,“ selgitab Metsman.
Soodsama hinnaga võivad kaasneda riskid
Ostes puidust pakkematerjali teistest liikmesriikidest tuleb samuti arvestada, et soodsama hinnaga võivad kaasneda riskid pettusjuhtumiteks.
“PTA on tuvastanud Leedust ostetud ISPM 15 vastavusmärgiga märgistatud kaubaalused, mis ei vastanud standardi nõuetele ja millel esines lubatust suuremal määral puukoort ja elusaid kahjureid,“ toob Metsman ühe näite. Spetsialisti sõnul viitavad elusate taimekahjustajate leiud kas puudulikule kuumtöötlusele või selle tegemata jätmisele. “Sageli võivad olla kaubaaluste tarneahelad keerulised ja kaup jõuab ostjani läbi mitme vahendaja. Oluline on jälgida, et kauba müüja on väljastanud müügidokumendi, millel on kinnitus kuumtöötluse läbimise kohta või tootja registreerimisnumber, mida on vastavusmärgi tähisel kasutatud,“ rõhutab ta.
PTA teeb vastavusmärgi kasutamise nõuete järgimise üle pidevat järelevalvet.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta