12. septembril on tulemas noorte disainerite- ja taaskasutuslaat Kultuuritehase ruumides. Bioneer küsis Natalie Metsalt, kes on ürituse üks korraldajatest, mõned küsimused.
- Maamajandus
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 4. september 2009
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Mis puudutab müüjaid, siis oleme kutsunud oma vaimusünnitisi ja meistriteoseid jagama nooremapoolseid iseloojaid. Kui üldjuhul sarnastel laatadel kohtab vaid kunstiinstituutide kasvandikke, siis Kosmose Puhveti raames toimuval disainiturul on viimaste hulgas ka neid, kes iial varem oma kaupa müünud ei ole. Seda kõike teeme ikka selleks, et noortele ja andekatele võimalust anda. Ostma ja uudistama on oodatud kõik, kel on huvi säärase disainituru vastu ja ilmselgelt ka neid, kelle jaoks on oluline kanda ainulaadset rõivast/aksessuaari ning toetada Eesti noori.
Miks otsustasite Kosmose Puhveti korraldada? Kust saite idee?
Esimene Kosmose Puhvet toimus 2009. aasta veebruaris. Meie üritus sündis ilmselt tühja koha peale. Sellelaadset ettevõtmist ei olnud justkui varem toimunud. Tekkis mõte korraldada äge pidu, kuhu ka ise minna ihkaks. Kuna vastav kogemus puudus, siis peoõhtul näha võhivõõraid toredaid inimesi, oli üllatav ja motiveeriv. Oli tunda head aurat.
Müüjateks on noored iseloojad. Milliseid isetehtud asju Te laadale ootate? Keda ootate ostma?
Meie laat orienteerub rõivastele ja aksessuaaridele. Tuntumaid nimesid on näiteks Kirill Safonov. Kordan ülal öeldut, et ostma on oodatud huvilised ning need, kes mõistavad, miks on individuaaltoote ostmine säästlikum nii keskkonna, majanduse kui ka isiklikust vaatepunktist.
Laadaga kõrvuti on üles pandud Teie ja Johanna Eenma koos mõeldud ning loodud keskkonnateemaline fotolavastustel baseeruv näitus. Millest näitus räägib?
Fotoseeria iseloomustab põlvkondadevahelisi erinevusi suhtumises meie koduplaneeti. Vanemad generatsioonid on kõrvutatud noorematega ning iga pilt kirjeldab, kuidas aastatega väheneb inimese austus Maasse. Näib, et varem mõistis iga inimene, kui oluline on väärtustada meie kõige suuremat kingitust – elu. Elu aga ei saaks olla ilma looduse ja Maata. Tänapäeva inimene kipub seda unustama, sest, et tegemist on ju nõnda palju ja aega nii vähe. Aga mis kasu on sellest lõputust rabelemisest, kui loodusel kuluvad vaid mõned laisad liigutused, et sellele kõigele lõpp teha?
Kas Teil on plaanis ka väljaspool Tallinna teisi analoogseid üritusi teha?
Ilmselt sobiksime Kosmose Puhvetiga Tartusse. Nende Kultuuritehases sobiks hästi meie kontseptsiooniga ning sealne publikki on selline, keda ootame! Ühtegi plaani ega kuupäeva siiski veel paigas ei ole. Saaks kõigepealt 12.septembriga ühele poole!
Mis teeb teie ürituse eriliseks?
Ma ei tea teistest Puhvetile sarnastest üritustest, kus oleksid meelelahutusega põimunud ka keskkonna väärtustamise ja õige tarbimise olulisuse teemad. Et kõigil peoga seotutel oleks oma roll sõnumi edastamises, palusin õhtu jooksul üles astuvatel artistidel leida ühiskonnas või keskkonnas neid häiriv valupunkt ning see üleskutsena sõnastada. Need tsitaadid kirjutame plakatitele ning riputame saalidesse üles. Kui kasvõi mõnel peolistest midagi mõtlemises muutub, tunneksin, et olen oma ülesandega selleks korraks hakkama saanud. Kõigilt ei saagi nõuda perfektseid keskkonnaharjumusi, kui sellekohasest õpetusest ja teavitustööst puudu on.
Loe lisa: Kosmose Puhvet II Polümeri Kultuuritehases
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta