31. maini toimub Vikipeedia keskkonnas juba neljandat korda rahvusvaheline fotovõistlus Wiki Loves Earth ehk “Looduspärand Vikipeediasse”. Võistlus sai alguse 2013. aastal Ukrainast ning kasvas kiiresti rahvusvaheliseks võistluseks, sel aastal toimuvad kohalikud voorud 24 riigis, sealhulgas ka Eestis. Võistluse eesmärgiks on kasvatada teadlikkust looduspärandist ja koguda pildimaterjali looduskaitsealadest ja kaitsealustest üksikobjektidest.
- Bioneeri uudised
- 16. mai 2016
Wiki Loves Earth rahvusvaheline korraldaja Mykola Kozlenko Wikimedia Ukrainast ütles võistluse kohta: “Me alustasime Wiki Loves Earthi korraldamisega Ukrainas ühe teise sarnase võistluse, Wiki Loves Monuments’i (“Kultuurimälestised Vikipeediasse”) eeskujul, kuna leidsime, et lisaks kultuuripärandile on ka looduspärandi jäädvustamine väga oluline.
Fotovõistlus mitte ainult ei anna inimestele ettekäänet looduskaunite kohtade külastamiseks ja suurepäraste piltide jagamiseks, vaid ka võimaluse aidata tõsta teadlikkust ja tundlikkust keskkonna ja loodusvarade kaitsmise suhtes. Looduspärandist fotosid teha ja neid üles laadida on väga lihtne, ometi on selline väike tegu panus looduse väärtustamise ja kaitsmise heaks ning igaüks saab selle panuse anda.”
Eesti osalejatel on varasematel aastatel hästi läinud ka rahvusvahelisel tasandil. 2014. aastal saavutas Janno Loide foto Mukri rabast üldarvestuses 3. koha, eelmisel aastal pälvis 14. koha Märt Kose pilt Tolkuse rabast.
“Imelised hetked ümbritsevad meid igal pool, igal ajal. Veidi õnne ja uudishimu võivad kergesti viia selleni, et elamused oma armsast kodurabast on võrdväärsed kaugetel maadel ja mägedel kogetuga. Koduse rabapildi edu WLE konkursil annab aimu, et seda tunnet jagavad ka nende kaugete maade asukad,” sõnas Märt Kose.
Eestis on oodatud fotod Natura 2000 aladest, loodus- ja maastikukaitsealadest, hoiualadest, rahvusparkidest ja loodusmälestistest. Eesti loodusmälestiste nimekirjad koos asukohainfoga maakondade kaupa on leitavad siit.
Võistlusele võib esitada enda tehtud fotosid, kuid need ei pea olema spetsiaalselt selle võistluse jaoks pildistatud. Fotod tuleb laadida pildipanka Wikimedia Commons, kus need saavad osaks kõigile vabaks kasutamiseks mõeldud failivaramust.
Eesti osavõistluse korraldab MTÜ Wikimedia Eesti. Võistlusele saadetud fotosid hindab tunnustatud looduspiltnikest koosnev žürii. Parimad pildid osalevad rahvusvahelises voorus, mille võitjad kuulutatakse välja
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta