David Adam kirjutab Guardianis Saksamaa ja Suurbritannia teadlaste avastusest, et maakera põhjapoolkera põhjapoolsemate piirkondade metsad on võimelised kemikaalide abil muutma metsade kohal paiknevat pilvkatet tihedamaks. Uurimuse tulemused muudab ülimalt tähelepanuväärseks tõsiasi, et pilvede mõjutamine võimaldab hoida piirkonnas madalamat temperatuuri.
- Maamajandus
- 3. november 2008
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Me teame, et metsad on keerulised ökosüsteemid, kus toimub liikidevaheline mõjutamine, kuid metsade on tähtsad ka kliima jaoks. Kaks Leedsi ülikooli teadlast ja üks Frankfurti ülikooli teadlane vaatlesid oma uurimuses kemikaale, mida kutsutakse terpeenideks. Seda orgaanilist lõhnavat ühendit eraldub põhjapoolkera põhjapoolsematest metsadest. Terpeenid annavad näiteks männikutele iseloomuliku lõhna, aga nende konkreetne ülesanne on viinud uurijaid pikki aastaid segadusse. Mõned teadlased arvavad, et terpeenide abil puud suhtlevad. Teised usuvad, et lõhn pakub kaitset.
Uurimismeeskond avastas, et mändidelt pärit terpeenid reageerivad õhus väikeste osakestega, mida kutsutakse aerosoolosakesteks. Kompuutrite abil loodi mudel, mis näitab, et terpeeniosakesed muudavad pilved ligi kaks korda tihedamaks umbes 1000m kõrgusel metsa kohal ja peegeldavad endisega võrreldes 5% enam päikesevalgust tagasi.
Kuigi võib jääda mulje, et tegemist ei ole eriti suure mõjuga, tuleb meenutada, et õhkkond on peenelt reguleeritud süsteem, mis mõjutab temperatuure väga suurel alal. 5% vähem päikesevalgust annab märkimisväärse jahutava efekti.
Uurimistöös osalenud teadlane Dominick Spracklen rõhutas, et me peaksime metsadesse suhtuma nagu looduslikesse õhukonditsioneeridesse ning pöörama enam tähelepanu metsade kaitsmisele.
Uurimus avaldatakse lähiajal ajakirjas Philosophical Transactions A. Terpeenide mõju pilvedele on infona oluline ka kliimamudelite koostajatele, sest võimaldab muuta mudelid tegelikkusele rohkem vastavateks.
Koostas: Katrin Lipp, rohelised uudised www.bioneer.ee
Uurimistöö: Boreal forests, aerosols and the impacts on
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta