17. augustil toimus Erinevate Tubade Klubis Euroopa suurima rohetehnoloogia äriideede ClimateLaunchpad Eesti programmi finaal, kus edasipääsu eest Euroopa finaali, 30 riigi sekka Eestit esindama, võistlesid seitse rohetehnoloogilist ideed. Esimese koha viis endaga koju putukatest toidu ja toitainete tootmise ideega meeskond BugBox, teise ja kolmandana esindavad Eestit 8. oktoobril Tallinnas toimuval ClimateLaunchpadi Euroopa finaalis Gleather ja WildAr.
- Bioneeri uudised
- 19. august 2016
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Juuni keskpaigas alustas 3-kuulises intensiivses mentorlusprogrammis 11 tiimi, kelle ideed varieerusid ressursside säästmisele ja planeedi hoidmisele keskenduvatest lahendustest uute murranguliste valgustus- ja materjalitehnoloogiateni. Finaali jõudsid neist seitse tugevamat, kelle seast võitjaks osutunud BugBoxi idee seisneb putukatel põhineva proteiinirikka toidu ja toitainete tootmises – sellise protsessi ökoloogiline jalajälg on 1000 korda väiksem võrreldes tavapärase loomakasvatusega.
Teise koha ning ka publiku lemmiku tiitli võitnud Gleather on leidnud alternatiivi nahale, mille tootmine toob endaga kaasa suure hulga kahjulikke jäätmeid ning on äärmiselt veekulukas. Gleather aga soovib hakata želatiini baasil tootma materjali, mis näeb välja nagu nahk, kuid on tehtud vaid loodussõbralikest koostisainetest. Kolmanda koha võitnud WildAr pakub uudset lähenemist teetöödele, mille projektide koostamine on hetkel liiga ajakulukas. WildAr on välja mõelnud lahenduse, mis protsessi oluliselt kiirendaks.
Kõik seitse tiimi pidid oma ideid kaitsma seitsmeliikmelise žürii ees, kuhu kuulusid Indrek Kelder, Andre Lindvest Marble Investist, Merlin Salvik Hedman Partnerist, Madis Tilga Nordenist, Maarika Raudmäe Tallinkist, Birgit Aru Keskkonnaministeeriumist ja Alo Kelder Enefitist.
ClimateLaunchpadi Euroopa finaal toimub 8 - 9.oktoobril Energia avastuskeskuses ning Kultuurikatlas, kus võtavad mõõtu ligi 90 rohetehnoloogia startuppi üle Euroopa. “Meil on väga hea meel, et Euroopa finaal just Eestis toimub. See on hea võimalus tutvustada Eestit nii startup riigina kui ka tuua tähelepanu niivõrd olulisele teemale. Konkurents saab finaalis olema kindlasti tihe ja Eesti tiimidele kulub toetus ära, seega kõik on oodatud kaasa elama, “ ütles ClimateLaunchpad Eesti projektijuht Marit Sall.
ClimateLaunchpad on intensiivne mentorlus- ja võistlusprogramm alustavatele cleantech startupidele. Seda viiakse läbi 30 riigis ning Eesti võtab osa teist aastat. Programm viiakse ellu mitmete sponsorite nagu Climate-KIC, Keskkonnaministeerium, Hedman Partners, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Norden, Tallink, Marble Invest, Telliskivi Loomelinnak ja Startup Estonia toel.
Eelmise aasta Eesti edulugudeks võib pidada üleeuroopalises finaalis kolmanda koha saavutanud startup’i ReLaDe, mis arendab uudset pesupulbrivaba pesemissüsteemi. Viieteistkümne parema hulka jõudnud startup’il Reverse Resources õnnestus idee globaalseks arendamiseks kaasata H&M innovatsioonifondist 150 000 eurot toetust. Samuti võistlusel Eestit esindanud Sympower võitis Prototroni toetuse oma võrgutehnoloogia ehitamiseks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta