Festival Kõrvemaa Filmiõhtud, mis kutsub põnevatesse ja ka veel avastamata paikadesse Eesti ühel metsikumal alal, tegelebki ellujäämise võimalike viisidega. Filmide teemaks on ellujäämine kõige erinevamates oludes: Eesti külakogukonnas, üleminekuühiskonnas, sõjaolukorras, looduse tasakaalu ja tehnilise progressi põrkumise pingeväljas.
- Bioneeri uudised
- 18. august 2016
- Foto: https://pixabay.com/photos/film-camera-cinema-movie-equipment-2205325/
Tähelepanu keskpunktis on paigatundlik kino: tirime filmikunsti välja üheülbastatud DVDlt ja anonüümsest kinosaalist ning asetame sobivasse konteksti. Nii saab publikule osaks efekt, mida võiks nimetada elamuse kajaks, sest kõik see, mis toimub kinolinal, võimendub tänu filminäitamise paigale.
Olgu kavas apokalüptiline film tuumavarjendis või loodusfilm rabaserval, on tagatud hetked, kus kaob piir mängu- ja pärismaailma vahelt, kus polegi nii väga kindel, kas kohises iidne puu ekraanil või sinu kõrval, kas praksatas oks ilvese jalge all filmis või lähedal metsas. Kino läheb kohale ka filmiklassika võttepaika ning pühib vanadelt piltidelt tolmu uute elamustega.
Enne pildi sisse minekut on publikul hea võimalus häälestada end filmi lainele ka praktilisel ja vahetul moel. Programm viib avastama Eesti kõige suuremat ja olulisemat tuumavarjendit, laseb kogeda arhailisi Põhjala elamutüüpe, õpetab looduses toimetulemise viise. Need on vaid mõned näited.
Miks me seda teeme? Valdur Mikita on arutlenud, et soomeugri kultuur on väga paigatundlik, et õiges keskkonnas võib ugrilane teha imesid, samas kui vales ta vaim närbub. Üks filmiõhtu võiks siis olla ei vähemat ega rohkemat kui väärt alguspunktiks, mis vallandab igas vaatajas sisemise ugrilase energia ja pikendab seda ka aega, kui filmiõhtu ise on ammu läbi saanud.
Häid elamusi!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta