Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kaasrahastab projekti, mille tulemusel luuakse senisest kiiremat ja täpsemat merepõhja ruumilist kaardistamist ja planeerimist võimaldav mudel.

Keskkonnaminister Keit Pentus rõhutas, et mereala planeerimisel peavad kehtima sama selged põhimõtted kui maismaal. “Nii nagu maismaale ehitamisel, peab ka merre ehitamise puhul vaatama ala terviklikult, mitte üksikute, killustatud projektide kaupa,” selgitas minister. “Mereaala on tundlik ja selle planeerimisse tuleb suhtuda sama vastutustundlikult, kui maismaal ehituste kavandamisse,“ ütles Keit Pentus.

Tema sõnul tekib Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt kaasrahastuse saanud Tartu Ülikooli projekti tulemusel tõhus ja uuenduslik tööriist. "See projekt loob vajaliku metoodika ja annab meile ka andmed mitme pilootala võtmeliikide ja elupaikade kohta. Tulevikus saab samu meetode rakendada juba suuremate alade kaardistamiseks. Nii saadud info on omakorda hädavajalik, et teha merealade planeerimisel, merre ehitamise lubamisel või mittelubamisel õigeid, faktidel põhinevaid ja keskkonnahoidlikke otsuseid,” leidis keskkonnaminister.

Kuigi kaugseire abil merepõhja hindamine on Läänemere vee optiliste omaduste juures üsna raske ülesanne, on see teatud arenduse ja metoodikate täiustamise korral siiski võimalik. See suurendab oluliselt meie võimalusi saada merepõhjas asuvate loodusväärtuste kohta usaldusväärset informatsiooni.

Rannikumere ökosüsteemid on kõikjal maailmas tõsiselt ohustatud. Vähendamaks kasvavast inimmõjust tingitud ökoloogiliste tingimuste edasist halvenemist, eriti rannikumere ja saarestiku piirkondades, on hädavajalik inimtegevuse parem ruumiline planeerimine.