Eestimaa Looduse Fond (ELF) on seisukohal, et enne avamere tuuleparkide rajamist on vaja viia läbi merealade planeerimine. Seoses avamere tuuleparkide rajamisega Loode-Eesti rannikumerre ja kaasnevate keskkonnamõjude hindamise (KMH) aruande avalikustamisega, asume seisukohale, et enne KMH kinnitamist on oluline läbi viia merealade ruumiline planeerimine.

  • Energeetika
  • 27. mai 2011
  • Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

See annab võimaluse hinnata kumulatiivseid mõjusid erinevatele liigirühmadele, samuti erinevate elupaikade esinduslikkuse säilimisele. Täiendava väärtusena võimaldab planeering erinevate osapoolte, sh kohaliku kogukonna huvide kaardistamist ja seeläbi parema lahenduseni jõudmist.

ELF ei astu siinsega taastuvenergeetika arendamise vastu - see on paljude keskkonnaeesmärkide täitmiseks oluline tegevus, vastupidi -  ELF toetab kindlalt taastuvenergeetika arendamist. Ent see tegevus eeldab põhjalikku  ruumilist planeerimist ning sellega ei tohi kaasneda olulist negatiivset keskkonnamõju. ELF ühes Eesti Keskkonnaühenduste Kojaga on esitanud Vabariigi  Valitsusele ettepanekud merealade ruumilise planeerimise  korraldamiseks ning merekaitsealade loomiseks.

Ettepanekute eesmärgiks on tagada planeerimisprotsessi ning  merekaitsealade loomise ettevalmistuste ajaks merealade säilimine praeguses seisundis (senini puudub ametlik vastus tehtud ettepanekule, vastuse koostamise pani Riigikantselei ülesandeks keskkonnaministeeriumile).

Koostatud KMH puudulikkust näitab teiste hulgas asjaolu, et pole arvestatud juba arenduses olevate tehnoloogiliste lahendustega, mis võimaldaks tuuleparki rajada ka madalikest eemale jäävatele aladele. Sarnastele tehnoloogilistele arengutele ja võimalustele on viidanud ka Maailma Looduskaitse Liit (IUCN), vastav raport on avaldatud 2010. aasta novembris.