Plastid ja neis sisalduvad lisandid on kõikjal meie igapäevaelus. Neid leidub meie kodudes, töökohtades, riietes ja kehades. Plastid on kõikjal, kuna neid on mugav kasutada ja need on odavad. Tootmise käigus lisatakse plastidele kemikaale, et saavutada soovitud omadusi, nagu näiteks painduvus, vastupidavus ja tulekindlus. Ent sellel mugavusel on oma hind. Keemilised lisandid võivad plasttoodetest aja jooksul lekkida ja kahjustada sind ennast, inimesi sinu ümber ja ka keskkonda.

Mõned ained, mida plastile selle kasulikuks muutmiseks lisatakse, on keemiliselt sarnased meie loomulike hormoonidega, mis kontrollivad enamikku meie kehas toimuvatest bioloogilistest protsessidest, sh nt nälga ja kaalutõusu. Muret tekitav on see, et need kemikaalid, mida tuntakse hormoonsüsteemi kahjustavate kemikaalidena (endocrine disrupting chemicals ehk EDCd), on sarnased ka nende hormoonidega, mis kontrollivad veel sündimata laste ja väikelaste arengut.

Hormoonsüsteemi kahjustavad kemikaalid võivad meie kehasse jõuda õhust, mida hingame, toidust, mida sööme, veest, mida joome ja asjadest, mida puudutame. Tänapäeva maailmas ei ole võimalik hormoonsüsteemi kahjustavaid kemikaale täielikult vältida, aga tarkade valikutega saame oma kokkupuudet vähendada.

Peaaegu kõik plastid sisaldavad üht või mitut lisandit, aga kõigil lisanditel ei ole hormoonsüsteemi kahjustavaid omadusi. Reguleerivad asutused töötavad koos tööstusega, et järk-järgult lõpetada nende kemikaalide kasutamine, millel on teadaolevad hormoonsüsteemi kahjustavad omadused, aga ka asendused ei pruugi olla täielikult ohutud. Lisaks ei ole meil tarbijatena lihtsat ligipääsu teabele selle kohta, millistes toodetes on millised lisandid, ning teadlased ei ole veel uurinud kõigi võimalike lisandite hormoonsüsteemi kahjustavaid omadusi.  

Vaatamata puudulikele teadmistele saab igaüks vähendada oma kokkupuudet plastis sisalduvate potentsiaalselt kahjulike ainetega. Võimalusel kasuta tooteid, mis ei ole tehtud plastist, näiteks asenda plastpudel klaasist või metallist jooginõuga. Kasuta plasttooteid ettenähtud otstarbel; ära soojenda toitu plastnõus ja väldi rasvaste toiduainete, nagu juust ja vorst, toidukilesse pakkimist. Hangi teavet -  on olemas mitmeid veebilehti ja muid allikaid, mis aitavad teha tervislikke valikuid. Ole proaktiivne -  plasttoodete ostmata jätmine saadab turule väikese, aga selge signaali, et vaja on muutust.  

Oma kampaanias keskendume viiele valdkonnale: riietus, sporditarbed, kodukaubad, laste mängujasjad ja toiduga kokkupuutuvad materjalid. Valisime need valdkonnad, kuna need on potentsiaalselt olulised hormoonsüsteemi kahjustavate kemikaalidega kokkupuute allikad ja neis valdkondades saab igaüks midagi ette võtta, et vähendada ohtu iseendale, oma perele ja keskkonnale.
Riietes kasutatavad kemikaalid, nagu värvid ja pleegitusained, võivad olla kahjulikud.

Nanohõbe ja muud biotsiidid, mis tapavad baktereid ja hoiavad ära higilõhna tekke riietel, eriti spordiriietel, võivad tunduda atraktiivsed, aga need võivad välja leostuda ja keskkonda kahjustada. Paljud sporditarbed sisaldavad suures koguses plastilisandeid, et tagada paindlikkus või vastupidavus. 

Need võivad eralduda kasutamisel või imenduda läbi naha treeningu ajal. Paljud kodus olevad plasttooted sisaldavad lisandeid, mis eralduvad meie sissehingatavasse õhku. Ole eriti ettevaatlik, kui sul on lapsed; vanad mänguasjad sisaldavad sageli kahjulikumaid lisandeid kui uued tooted. Beebid avastavad maailma oma suuga, mistõttu peame eriti hoolikalt valima plasttooteid, millega nad kokku puutuvad. Toiduga kokkupuutuvates materjalides, nagu plastkarbid ja toidukile, leiduvad lisandid võivad lekkida toitu või jooki, mida hiljem tarbime.

Lisaks neile viiele valdkonnale käsitleme ka bioplaste. Tänapäeval on enamik plasti toodetud fossiilkütustest. Mõnel juhul on olemas taimsel toorainel põhinevad alternatiivid nagu bioplast või puuvill sünteetilise riide asemel. Need alternatiivid võivad olla kliimasõbralikumad kui fossiilkütustest tehtud tooted, aga sageli on nendega seotud samad probleemid, mis traditsiooniliste plastide puhul. Need võivad sisaldada hormoonsüsteemi kahjustavaid lisandeid ja neid võib olla keeruline ringlusse võtta.

Muutus ei ole alati lihtne, aga see on võimalik. Oma kampaaniaga loodame anda sulle uusi ideid ja teadmisi, kuidas kaitsta mitte ainult enda, vaid ka sind ümbritsevate inimeste ja keskkonna tervist. 


Kampaania järgmine lugu räägib plastidest tekstiilis ja ilmub homme.