Londoni suveolümpiamängudel ning neile järgnevatel paraolümpiamängudel pakutakse esmakordselt mängude ajaloos võistlejatele ja külastajatele Fair Trade banaane, kohvi, teed ja suhkrut.

Siinkohal pole ka midagi imestada, kuna just Londoni linn pälvis 2008. aastal Fair Trade liikumise aunimetuse, teatas reilukauppa.fi.

Praeguste andmete kohaselt süüakse olümpiamängudel ja selle järgneval paraolümpial 10 miljonit Fair Trade sertifikaati omavat banaani, mis on hangitud Kariibi mere saartelt või Lõuna-Ameerikast. Lisaks selle varuti 14 miljoni kohvitassi jagu kohvi ja 10 miljonit annust suhkrut.

Kõik need kogused on arvestatud kuue nädala peale ning rahaliselt koguneb sellest 125 000 lisaeurot, mis lähebki just Fair Trade süsteemiga liitunud arengumaade väiketalunike elujärje parandamiseks.

Fair Trade aitab arengumaade maaviljelejatel muuta on põllupidamisviisi efektiivsemaks ja võimaldada nende lastel käia koolis. Samuti annab Fair Trade süsteemiga liitumine maaviljelejatel võimaluse rajada kaeve puhta vee saamiseks ning parandab arstiabi saamise võimalusi.

Samas ei jätkunud Fair Trade liikumisel äsjalõppenud olümpiamängude korraldajatele mitte ainult kiidusõnu. Nii raporteeris rahvusvaheline Play fair kampaania ka sellest, et olümpiamängude fänninänn ja ka riided olid valmistatud ebaeetilisi töösuhteid kasutades.

Kuna suur osa eelmainitud toodangust tuli Aasiast, siis rõhutaski Play fair, et Hiina, Filipiinide ja Sri Lanka tehastes ei saa rääkida töötajate õigustest, kuna sealsed tööpäevad kestavad üle 12 tunni. Samas valmib just sealsetes tehastes lõviosa Adidase, Brooks’i ja Nike kaubamärki kandvast toodangust.

Sellegipoolest on Fair Trade toodete esmakordne kasutamine olümpiamängudel oluline samm ausa kaubanduse arendamisel.  Kariibi mere ühel saarel banaane kasvatav Moses Reneeni sõnul saavad maaviljelejad kasu nii olümpiamängude korraldajate poolt pakutud lisamüügivõimalusest kui kogu Fair Trade süsteemist.

"Olümpiamängude korraldajad andsid positiivse sõnumi kogu maailmale ja näitasid, et on võimalik teha ka äri minusuguste väikeviljelejatega,“ rääkis ta.