Alates selle aasta 5. oktoobrist maksustatakse Inglismaal supermarketites ja suurtes poodides ühekordse kasutusega kilekotte. Kilekotid lagunevad looduses väga pika aja jooksul ja on suureks ohuks loomadele.
- Tarbimine ja tervis
- Tõlkis Silvia Tonupart, Bioneer.ee vabatahtlik
- 12. oktoober 2015
- https://pixabay.com/photos/have-a-nice-day-plastic-bag-bag-4673649/
Vastuvõetud seadus kohustab kõikidel vähemalt 250 või suurema töötajate arvuga supermarketitel ja poekettidel koguda klientidelt vähemalt 5 penni iga tarbitud ühekordse kilekoti eest. Ka väiksemad poed võivad hakata samamoodi käituma, kuid hetkel on see tegevus neile veel vabatahtlik.
Valitsus loodab antud seadusega vähendada ühekordsete kilekottide tarbimist 80% võrra ja samuti julgustab poode kogutud raha annetama heategevuseks.
Siiski ei maksustada neid ühekordseid kilekotte, mida kasutatakse näiteks toore liha ja kala pakendamisel, et järgida toiduohutusnõudeid. Samuti ei maksustata muuhulgas kilepakendeid, mis ümbritsevad teravaid esemeid või lambipirne, lilli, seemneid ja ravimeid.
Kliendid, kes ei soovi antud tasu maksta, võivad kasutada enda kaasavõetud kotte.
Mõned poed müüvad selleks tarbeks ka korduvkasutatavaid kotte, et julgustada tarbijaid taaskasutusele.
Ainuüksi Inglismaal tarbiti 2014. aastal ligi 7,6 miljardit ühekordse kasutusega kilekotti.
Tähelepanuväärne on arvamus, et kilekottide lagunemine looduses võtab ligi 1000 aastat.
Kui Wales'is võeti vastav seadus vastu, vähenes ühekordsete kilekottide tarbimine järgneva kolme aasta jooksul ligi 79%. Samasugust julgustavat tendentsi on täheldatud ka Põhja-Iirimaal ja Šotimaal.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta