Hiiumaalt pärit ornitoloog, loodusfotograaf ja looduskaitsja Tiit Leito peab Hiiumaad “imeliseks iseolijaks” ning annab väärt soovituse – loodusesse minnes ei tohiks inimene tahta palju näha, vaid hoopis iseendani jõuda. Leito on ka Hiiu Folgi loodusõhtute “Maakillud meres” läbiviija. Loe järgnevast intervjuust lähemalt, millest räägib Tiit Leito Hiiu Folgi loodusõhtutel.
- Arvamused
- 7. juuli 2016
Kuidas iseloomustaksite Hiiumaad?
Hiiumaa on piisavalt suur, et olla saarena üks imeline iseolija. Tal on väge oma suursugususes iseendasse vaadata, samas lasta saare inimestest elanikel ja külalistel omi asju aeglases rahus ja olemises toimetada.
Mis on teie enda lemmikkoht Hiiumaal ning miks?
Hiiumaa on nii mitmekesise loodusega, et ühte lemmikkohta on raske välja tuua. Palju oleneb meeleolust ja ka aastaajast. Kui soovin suvist väikesaarte ilu nautida, siis võtan ette teekonna Kaevatsi laiule. Sarnaseid vaateid merele ja Hiiumaa laidudest koosnevale saartereale ei ole kuskil mujal Eestis kogeda. Võrratud on ka kümneid kilomeetreid pikad liivarannad Kõpu poolsaarel ja samblikumännikud Hiiumaa südames.
Kuidas võtta looduses olles maksimumi ning võimalikult paju näha ja tajuda?
Eesmärgiks ei tohiks olla palju näha, vaid soov iseendani jõuda. Selleks on vaja kohustuste koorem maha jätta, hinges vabaks saada ja siis lihtsalt olla, et tajude roostes uksed avaneksid pärani. Nii jõuab alguses elamise talvepimedast kopitanud tuppa lillelõhn, suvepäike, värvid, … ja siis tuleb nii palju armastust iseenda vastu, et on mida teistelegi jagada.
Mida saavad kuulda need inimesed, kes tulevad Hiiu Folgi loodusõhtutele?
Loodusõhtul läheme merele ja vaatame kuidas elavad Eest väikesaared, need kõige väiksemad, mis on alles merest sündimas. Siit ka see loodusõhtu teema ja pealkiri – “Maakillud meres”. Selleks kokku pandud pikk pildiprogrammi. Kohtume hüljeste, lindude, lillede ja väikesaarte kultuurilooga. Väikesaarte raamatu koostamiseks tuli mul olla kolm suve merel. Annan teada kuidas merega sõber olla ja millal tema tujude ees taanduda. Linnutornis loovad meeleolu suureformaadilised loodusfotod meremaastikest.
Hiiu Folgi loodusõhtud toimuvad Orjaku linnutornis 15 juuli kell 16.00 ja 18.00 – 16 juuli kell 15.00 ja 17.00.Info registreerimise kohta.
Hiiu Folk toimub tänavu 14. - 17. juulil ning on Hiiu saare suurim muusikafestival, mis on tuntud oma hea maitse ja kvaliteedi poolest. Maitseelamusi pakuvad suurepärased muusikud Eestist ja mujalt ning maitsva toidu eest hoolitsevad nii kohalikud toitlustajad kui külalised. Mere-tuule- ja metsa maitseid võib kogeda Hiiu Folgi loodusmatkadel. Koos lastega saab huvitavalt aega sisustada lastepesades ning festivali laadalt on võimalik üht-teist maitsvat koju kaasa viia. Lisaks festivalil ka põnev filmiprogramm. Üllatusi ja häid maitseelamusi jagub kõigile! Loe lisaks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta