Põllumajandusamet saatis maaparandussüsteemide, truupide ja sildade korrashoiu eest vastutajatele meeldetuletuse, et suurveeks on vaja aegsasti valmistuda. Samuti võiksid valmis olla maaomanikud.
Põllumajandusamet saatis maaparandussüsteemide, truupide ja sildade korrashoiu eest vastutajatele meeldetuletuse, et suurveeks on vaja aegsasti valmistuda. Samuti võiksid valmis olla maaomanikud.
- Maamajandus
- Toimetas Martin Eek, www.bioneer.ee
- 28. märts 2011
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Eesvooludel algavad hoiutööd juba kevadtalvel suurvee läbilaskmise ettevalmistustega. Selleks peaks rajatise korrashoiu eest vastutavad isikud tegema enne suurvett ülevaatuse ja planeerima hoiutegevused suurvee läbilaskmiseks.
Truubi, silla, paisu regulaatorite avad puhastatakse lumest, jääst ja risust, mis võivad takistada vee äravoolu. Kraavidest eemaldatakse talve jooksul tekkinud voolutakistused, nagu metsa äraveoks rajatud ajutised ülesõidukohad, kraavi kukkunud puud jm esemed. Suurvee perioodil tuleb jälgida, et eesvoolu ja kaevu äärsetel maadel ei tekiks üleujutusi jää- ja lumesulgude ning truupide ummistumise tõttu. Enne suurvett tuleks võimaluse korral puhastada settest suudmed ja kõrvaldada igasugused muud voolutakistused.
Maaparandussüsteemi korrashoiutööd pärast suurvett tuleks teha kolmes järgus. Kevadel, pärast suurvee minekut, tuleb veejuhtmeäärsetele põllumaadele seisma jäänud pinnavesi juhtida kraavi. Kohe pärast suurvee alanemist on mõistlik kõrvaldada kraavi sattunud mättad, puunotid ja muud voolutakistused (enne kui need jõuavad kinni kasvada). Üle tuleks vaadata truubid ja suudmed ning vajadusel neid parandada.
Suve algul – juuni lõpus ja juuli alguses – puhastatakse kraavid rohust ja muudest voolutakistustest. Madala veeseisu tõttu on see ka parim aeg kraavi põhja puhastamiseks setetest. Taimestik tuleks niita suve esimesel poolel, kui umbrohud pole veel jõudnud seemneid levitada põllule.
Sette õigeaegne (madalvee perioodil) eemaldamine vähendab veekogus setete edasikandumist ja annab aega eesvoolu nõlvade püsivuse taastumiseks. Peale selle tuleb arvestada asjaolu, et suvine maksimaalne äravool on meil tavaliselt juuli lõpus või augustis. Selleks ajaks peab veejuhtme põhi ja nõlvad olema taimestikust vaba.
Kolmas põhjalikum ülevaatus toimub sügisel. Siis parandatakse suve jooksul tekkinud rikked. Tugeva rohukasvu korral on tarvis rohi kõrvaldada, et kergendada kevadel suurvee äravoolu. Nõlvu võib niita septembri esimesel poolel. Hilisema niitmise korral võib talv rohukamarat kahjustada.
Hoiutööde ajal parandatakse ka kraavisängide kindlustusi. Uusi kindlustusi rajatakse hoiutöödel ainult vajaduse korral üksikutes lõikudes (käänukohad, harukraavide suubumiskohad jm) või varisenud kraavilõikudes ning avariide likvideerimiseks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta