Eile anti Tallinna Õpetajate majas juba kuuendat korda välja Eesti Kutseõppeasutuste Kvaliteediauhind. Parimaks kooliks tunnistati Luua Metsanduskool. Täna võib kool tähistada rõõmsalt ülemaailmset kvaliteedipäeva, mis on iga aasta novembri 2. neljapäev.

Koolijuht Haana Zuuba oli auhinda saades väga õnnelik ja ütles, et kvaliteediauhinna saamine on koolile suur au ja uhkus: „Me väga tahtsime seda kvaliteediauhinda. Tegime selle nimel neli aastat kõvasti tööd, pingutasime ühiselt nagu üks pere.“

Haana Zuuba avaldas tänu nii partnerkoolidele kui teistele koostööpartneritele, tunnistades, et üksi ei oleks nad nii edukad olnud: “ Innove on meie koostööpartner juba  alates aastast 1995. Rõõm on tõdeda, et kõik need koolid, kes tookord alustasid uuendustega, olid paljuski ka täna siin. Loodame, et meie koostöö jätkub ja läheb veelgi tihedamaks.“

Žüriiesimees Andres Pung (Haridus- ja Teadusministeeriumi kutse- ja täiskasvanuhariduse osakonna juhataja) ütles, et kuigi täna ei ole kvaliteedikonkursil arvukuselt palju koole, on need vähesed osalejad eeskujuks kõigile teistele koolidele.

Žüriiesimehe sõnul oli otsus üllatavalt üksmeelne. Luua Metsanduskool edestas teisi koole kõigi näitajate poolest ja seetõttu otsustatigi seekord eriauhinda mitte välja anda. Hindajate kokkuvõte kooli kohta oli järgmine: Luua Metsanduskool on kool, mis on kui üks perekond, samade põhiväärtuste  ja eesmärkidega. See on õppiv organisatsioon, kus väärtustatakse osalemist, õppimist ja jagamist. „Mul on siiralt hea meel selle üle, et Luua Metsanduskoolile auhind läks. Teen ettepaneku ministrile premeerida kooli 100 000 krooniga, “ ütles Andres Pung.

Tänavu osalesid konkursil Tallinna Teeninduskool, Luua Metsanduskool, Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakool, Haapsalu Kutsehariduskeskus ja Väike-Maarja Õppekeskus.

Kvaliteedi juhtimine ja juhtimise kvaliteedi edendamine kutsekoolides sai Innove initsiatiivil alguse juba aastal 1996, kui Phare projekti raames tutvuti ISO 9000 standardi rakendamise võimalustega kutsekoolis ning käidi tutvumas iirlaste kvaliteeditöö kogemustega.

Suurema avaliku tähelepanu osaliseks sai kvaliteediteema aastal 2003, mil Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutuse Innove eestvedamisel korraldati esmakordselt pilootprojektina kutsekoolide kvaliteediauhinna konkurss, milles osales 9 kooli. Pilootprojektile kohaselt ei antud esimesel aastal välja kvaliteediauhinda. Küll aga selgus võitja aastal 2004, mil parimaks kooliks osutus Türi Tehnika- ja Maamajanduskool ning eripreemia parimate personalialaste tulemuste eest pälvis Luua Metsanduskool.

Kvaliteediauhinna konkursi eesmärgiks on tõsta koolide õppe taset ja juhtimise efektiivsust, juurutada koolispetsiifilisi enesehindamise põhimõtteid ja meetodeid, levitada parimaid kogemusi, tõsta koolide mainet ning kindlasti avaldada tunnustust edumeelsematele organisatsioonidele.

Konkursi võitnud koolile kingitakse kutseõppeasutuste kvaliteedimärk.


Konkurss põhineb juhtimiskvaliteedi alase täiuslikkuse põhiprintsiipidel, mida saab rakendada kõikides organisatsioonides. Printsiibid tuginevad Euroopas välja antava EFQM-i Täiuslikkusauhinna (EFQM Excellence Award) ja Eesti Juhtimiskvaliteedi auhinna aluseks olevatele ühtsetele põhimõtetele.