Täna, 5. detsembril jagati Õpilaste Teadusliku Ühingu viiendal aastakonverentsil auhindu õpilasleiutajate konkursi tublimatele. Konkursile "Pisiasjad, mis muudavad elu paremaks" laekus üle 600 töö, parimate tööde vahel jagati auhindu 155 000 krooni väärtuses.

SA Archimedese, SA Teaduskeskus AHHAA ning Haridus- ja Teaduministeeriumi koostöös esmakordselt korraldatud konkursile saabus 608 tööd, neist 206 tööd nooremas vanuserühmas (1.-4. klass), 331 keskmises (5.-9. klass) ja 71 vanemas vanuseklassis (10.-12.klass). Töid laekus 81 koolist üle Eesti. Peamiselt saadeti joonistusi koos leiutise eesmärgi ja teostuse kirjeldusega, paarkümmend neist oli ka reaalselt valmis ehitatud.

Suur hulk osalejaid oli välja mõelnud kooliellu nupukaid lahendusi toovaid esemeid nagu vigu parandavad pliiatsid ja kohustusi meeles pidavad päevikud. Paljud õpilased soovisid argipäeva mõnusamaks muuta näiteks aias käbide kokkukorjamist või kohvis suhkru segamist hõlbustavate lahendustega. Eraldi väärivad märkimist sotsiaalseid ja keskkonnaalaseid probleeme vaagivad tööd, näiteks spetsiaalsed vihmavarjud ratastoolidele või prügi kokku suruvad prügikastid.

Žürii, kuhu kuulusid Sihtasutuse AHHAA juhataja Tiiu Sild (žürii esimees), Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Ülle Kikas, SA Archimedes teaduse populariseerimise büroo juhataja Terje Tuisk, Eesti Inseneride Liidu president Arvi Hamburg, Tallinna Tehnikaülikooli Masinaehituse Instituudi direktor professor Lembit Roosimölder, ajakirja Digi peatoimetaja Henrik Roonemaa, OÜ 4Room disainer Tarmo Luisk, SA Energiakeskus tegevdirektor Aare Baumer ning Narva Humanitaargümnaasiumi õpetaja Jana Rõzova jagas välja 155 000 krooni ulatuses väärikaid auhindu nii noortele leiutajate, nende juhendajatele kui parimale koolile. Auhindadeks olid sülearvuti MacBook, erinevad iPodid, raamatupoodide ja kaubanduskeskuste kinkekaardid ning hulganisti leiutamisega seotud raamatuid ja ajakirju.

Noorema vanuserühma tublimad olid Mariann Rehesaar Kuressaare Gümnaasiumist tööga "Müra indikaator", Lõmaš Kama Tartu Kesklinna Koolist tööga "Käekoti valgustus" ja Johannes Klaus Konksi Krabi Põhikoolist tööga "Mootorlusikas".

Keskmise vanuserühma parimad olid Tauri Laanesaar Rõuge Põhikoolist tööga "Panipaigaga koolitool", Rauno Laht Viimsi Keskkoolist tööga "Käbide korjamismasin" ja Liisi Kippak Kuressaare Gümnaasiumist tööga "Joogi temperatuuri mõõtev tass".

Vanemas vanuserühmas tunnistati 1. preemia vääriliseks Jaanus Kalde Tartu Tamme Gümnaasiumist tööga "Pitsitaja".

Auhinnatavate täielik nimekiri avaldatakse konkursi kodulehel.

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on väärtustada teadus-ja arendustegevust ja innovatsiooni õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni alal ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele ja õpilaskollektiividele, nende juhendajatele ja õpetajatele ning koolidele.