Kas Sina järgid puhastusvahendi pakendil toodud soovitatavat kasutuskogust, näiteks lisad ainult korgitäis põrandapesuvahendit pesuvette? Levinud on arusaam, et mida rohkem puhastusvahendit kasutame, seda puhtamaks kodu saab. Reaalsus on aga vastupidine: kodukeemia liigkasutuse tõttu võib ohtlike ainete sisaldus siseruumide õhus tõusta tasemini, mis on tervisele kahjulik.
- Tarbimine ja tervis
- 23. mai 2017
Suurbritannias tehtud uuringus avastati 94% testitud majapidamisest ülikõrge lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldus. Nende kemikaalide ülipeenikesed osad võivad kujutada ohtu hingamisteedele, eriti laste puhul. Murettekitav on ka ainete pikaajaline mõju – täna puuduvad teadmised, kuidas pidev kokkupuude paljude erinevate kemikaalidega meie tervisele mõjub.
Peamine põhjuks, miks kemikaalid õhus kuhjuma hakkavad, on puhastusvahendite ületarbimine: kasutatakse liiga tihti ja liiga palju. Siin on Sinu võimalus haarata initsiatiiv! Asenda koristusvahendid tervise- ja keskkonnasõbralikema toodetega, vähenda erinevate puhastustoodete kasutamist ning tuuluta kodu regulaarselt.
Kolm soovitust eksperdilt • Väldi ammoniaaki (võib põhjustada neeru- ja maksakahjustusi), kloori (hingamisteid ja nahka ärritav toime) ja formaldehüüdi (vähki tekitav toime) sisaldavaid tooteid. • Eelista lõhnaainetest vabu tooteid. Lõhnaained kutsuvad tihti esile naha ülitundlikkust ja hingamishäireid. Samas ei anna lõhnaained puhastusomadustele midagi juurde, vastupidi – sageli kasutatakse neid üksnes halva lõhna varjamiseks. Enamlevinud lõhnaained, mida peaks vältima, on näiteks linalool, limoneen, amüültsinnamaal, heksüülsinnamaal. • Loobu akende, grillide, hõbeda või ahjude jmt puhastamiseks mõeldud spetsiaalsetest vahenditest, kuna need võivad sisaldada suures koguses mürgiseid kemikaale. Tihti teevad tavalised puhastuvahendid ära sama töö Heli Nõmmsalu, MTÜ Balti Keskkonnafoorumi kemikaaliekspert |
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta