Hollandi Ökoloogia Instituudi teatel on teadlane Roxina Soler ja tema kolleegid teinud kindlaks, et pinnase sees ja maapinnal elavad taimetoidulised putukad suhtlevad omavahel, kasutades taimi nagu telefone.

Maa-alused putukad saadavad läbi taimede lehtede keemilisi sõnumeid. Maapinnal elutsevad putukad saavad seeläbi infot, et taim on juba hõivatud. Nemad eelistavad süüa juurekahjuriteta taimede lehti.

putukad telefonigaSelline kemikaalide abil suhtlemine aitab vältida olukorda, kus putukad võistleksid sama taime pärast. Viimaste aastate uuringud on näidanud, et pinnases elavad putukad arenevad paremini, kui taimedel ei ole maapinnal asukaid. Tundub, et putukate teavitussüsteem on välja kujunenud tänu looduslikule valikule. See aitab konkurentsi vältida.

„Rohelise telefoni“ info jõuab kahjuks ka kolmanda osapooleni. Nimelt osad vapsikud munevad oma mune maapinnal elavate putukate sisse. Vapsikud kasutavad ära lehtedest tulevat infot kergema saagileidmise eesmärgil.

Uuring viidi läbi Hollandi Ökoloogia Instituudis (Netherlands Institute for Ecology (NIOO-KNAW)) ja selles osalesid teadlased Roxina Soler, Jeffrey Harvey, Martijn Bezemer, Wim van der Putten ja Louise Vet.