Ragn-Sells`i teatel liitusid põlevkivituha väärindamise projektiga kaks uut meeskonnaliiget, tehaste projekteerimise juhina alustas ameeriklasest insener William Buescher ning müügijuhina Lauri Laanemäe. Tiimi kiiret laiendamist tingib demotehase käivitamise plaan aastaks 2024 ning lähiajal kasvab meeskond veelgi.

 

  • Jäätmed
  • 16. juuni 2022
  • Foto: Lauri Laanemäe / Marija Vie

Ragn Sells`i tuhaväärindamise projekti juhi Alar Saluste hinnangul on Buescheri ja Laanemäe näol tegu oma ala parimate asjatundjatega, Laanemäe on töötanud aastaid Eesti Energias kõrvalproduktide väärindamise alal ning Buescher on osalenud mitmete suurtehaste töö korraldamisel, auditeerimisel kui ka uuendamisel.

Saluste sõnul annab ettevõte demotehasega seoses aastaks 2024 tööd kokku ligi kümnele inimesele, kellest enamus on tippspetsialistid ja insenerid. „Suurem värbamine seisab ees meie põhitehase valmimise eel, mille planeeritud käivitamine toimub aastal 2028. Antud tootmisega seoses loome kokku 50 - 100 töökohta ning loodame piirkonnas anda rohkelt tööd ka kaudsete töökohtade kaudu – eeskätt logistika valdkonnas,“ märkis Saluste.

William Buescheril tehnilise inseneri magistrikraad Põhja-Carolina Riiklikust Ülikoolist ning Euroopas on ta töötanud üle viie aasta Saksamaal, Siemens AG energeetika ja gaasivaldkonna tehnilise insenerina. 2017. aastal Eestisse tulles alustas ta tehnilise insenerina Ericsson Eesti AS-s ning tegutses viimased aastad ettevõtte tehnilise inseneeriavaldkonna juhina.

Lauri Laanemäel on majandusalane magistrikraad Tartu Ülikoolist. Viimased 11 aastat oli ta tegev Eesti Energias nii kõrvalproduktide müügi osakonnas kui ka kütuste ärivaldkonna riskijuhina.

Põlevkivi elektrienergia tootmisest pärit tuhkade ringlusse võtmise projekt keskendub tuhkade keemilisele koostisele ja võimalustele tuhkades leiduvaid keemilisi komponente taaskasutada erinevates materjalitööstustes. Esmalt planeeritakse toota kõrge kvaliteediga kaltsiumkarbonaati, kasutades selleks 1,3 miljonit tonni põlevkivituhka aastas. Lisaks seotakse tootmise käigus tuhkadest väärindatud kaltsiumisse ca  600 000 tonni teistest tööstustest pärit CO2-te.

Seitse aastat tagasi käivitatud põlvekivituhkade väärindamise uurimisprojekti jaoks lõi Ragn-Sellsi AS Eestis tütarettevõtte R-S OSA Service OÜ. Ettevõtte juhtimisel alustati teaduslikku koostööd Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlastega, uuringutega liitusid mullu ka rahvusvaheline põrandakatete tootja Tarkett ja aknaprofiilide tootja Gealan. Võtmepartneriks on Eesti Energia ja projekti on kaasfinantseerinud ka sihtasutus Archimedes ja EAS.