Ragn-Sells lõpetas rahvusvaheliste tehnoloogiahangete esimese faasi, mis on oluline samm selleks, et avada aasta pärast Narvas demotehas, kus hakatakse põlevkivituhkadest tootma kaltsiumkarbonaati.
- Jäätmed
- 11. veebruar 2025
- Foto: Ragn-Sells Eesti juhatuse esimees Kai Realo / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Ragn-Sells on 2019. aastast koostöös Eesti teadlastega arendanud tehnoloogiat, tänu millele saab kaltsiumi- ja ränirikkaid tööstusjäätmeid kasutada uute ja väärtuslike toorainete tootmiseks. Koostöös Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlastega on ühe võimalusena uuritud kaltsiumkarbonaadi tootmist põlevkivituhast, mida on Ida-Virumaale elektritootmise jäägina mägedesse kogunenud ligi 600 miljonit tonni.
Tehnoloogia arendustööd on tänaseks jõudnud faasi, kus novembris lõppesid esimesed hanked, et leida seadmed demotehase jaoks, mis on plaan avada 2026. aastal Narvas, IVIA tööstuspargis.
“Tegemist on igas mõttes ainulaadse protsessiga kogu maailma mastaabis. Põlevkivituhast kui jäätmetest on seni taaskasutatavaid tooraineid välja võetud ainult väikestes kogustes, sisuliselt teaduslaborite tasemel,” ütles Ragn-Sells Eesti juhatuse esimees Kai Realo. “Kuna meie eesmärk on liikuda järk-järgult üha suurema mastaabiga tööstusliku tootmise poole, siis on uuel aastal Narva demotehases rätseplahendusena rajataval unikaalsel tootmisliinil väga oluline kaal.”
“Et meie tehnoloogia demotehases toimiks, oleme me selle arendamisel teinud koostööd erinevate ettevõtetega üle maailma, mis tegelevad seadmete projekteerimise ja ehitusega,” selgitas viis aastat Ida-Virumaa tööstusjäätmete väärindamise projekti juhtinud Ragn-Sells Eesti juhatuse liige Alar Saluste. “Sel sügisel astusime suure sammu ja allkirjastasime demotehase jaoks vajalike põhiseadmete ostulepingud. Praeguste prognooside järgi alustame nende paigaldamist IVIA tööstuspargi rendipinnale 2025. aasta lõpus.”
Ragn-Sellsi demotehase põhitehnoloogia üks tarnijatest on Alfa Laval, maailma üks juhtivaid esmaklassiliste seadmete pakkujaid soojusülekande, materjalide eraldamise ja vedelike käitlemise valdkonnas. Alfa Laval kiirendab puhaste tehnoloogiate ja ringmajanduse arengut raskes ja kerges tööstuses, energeetikas, toiduaine- ja meretööstuses. Seda saavutatakse energia, vee ja materjalide, sealhulgas ringlussevõtu, kasutamise optimeerimise kaudu.
"See tehas demonstreerib, kuidas täiustatud tehnoloogiad võivad muuta jäätmed väärtuslikeks ressurssideks, millest meil on hea meel osa saada," ütles Alfa Lavali ringlussevõtu ärijuht Anne-Marie de Moei.
Paralleelselt demotehase rajamise ja tehnoloogia arendamisega töötab Ragn-Sells Eestis juba selle nimel, et rajada Narva ka tööstuslik tehas, mis toodab 500 000 tonni kaltsiumkarbonaati aastas ja loob ca 50-100 otsest töökohta. Eesti riigi jaoks oleks tegemist olulise ekspordiartikliga, sest põlevkivituhast toodetud kaltsiumkarbonaadi kvaliteet on sama kõrge, nagu loodusest kaevandatud lubjakivist toodetud suure süsiniku jalajäljega toorainel. Lisaks on testid juba tõestanud, et sel on sama kõrge kvaliteet nagu toormaterjalil ja sobib värvide, põrandakatete, aknaraamide ning veel paljude tarbeesemete tootmiseks.
Eesti ja Euroopa tööstuste huvi tuhast toodetud PCC vastu on juba märkimisväärne, sest sinna seotakse rohkem CO2, kui selle tootmisel emiteeritakse. See asjaolu aitab välja vahetada praegu tööstustes kasutatava saastava tooraine, tänu millele saavad nad vähendada oma toodete keskkonna jalajälge ja täita kliimaeesmärke.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta