Eesti inseneeria- ja tootmisettevõte Estanc tarnib protsessiseadmeid Taani Ørsted’i soojuse ja elektri koostootmisjaamadesse. Leping on sõlmitud ettevõttega SLB Capture kelle tehnoloogia abil hakatakse vähendama koostootmisjaama kasvuhoonegaaside mahtu, kogutud süsinikdioksiid ladustatakse Põhjamerre.
- Kliima
- 26. november 2024
- Foto: Estanci projekti tarbeks valmistatud ja disainitud seade / Pressifoto
„Oleme alustanud seadmete tootmist SLB Capture’i süsinikdioksiidi kogumise projekti tarbeks. Seadmed paigaldatakse Ørstedi Asnæs’i ja Avedøre’i Taanis asuvatesse soojuse- ja elektri koostootmisjaamadesse. Rajatav taristu hakkab tööle 2026. aastast ja võimaldab siduda 430 000 tonni süsinikdioksiidi heitkoguseid aastas,“ ütles Estanci tegevjuht Priit Haldma.
Ta märkis, et pärast süsinikdioksiidi kogumist transporditakse see Lääne - Norras asuvasse Northern Lights'i terminali, mis on maailma esimene tööstuslik süsinikdioksiidi ladustamispaik. Saja kilomeetri kaugusel rannikust suunatakse süsinik 2600 meetri sügavusele merepõhjas asuvatesse poorsetesse kivimitesse.
„Meie pikaajaline eesmärk on olnud saada strateegiliseks tarnijaks suuremahulistes süsinikdioksiidi kogumise ja ladustamise projektides, mis on CO2 jalajälje vähendamiseks hädavajalikud,“ nentis Haldma.
Haldma sõnul nõuab leping SLB Capture’iga Estancilt märkimisväärset panust, selle täitmiseks kulub 10% ettevõtte aastasest tööajast. Kõik seadmed valmistatakse Harjumaal, Jüris asuvas Estanci tehases.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta