Keskkonnaamet ja Tartu Ülikooli Pärnu kolledž osalevad Kesk-Läänemere INTERREG IV A programmi projektis, mis keskendub koostööle ja kogemuste vahetamisele rannikualade majandamisel ja kaitse planeerimisel, et parandada Läänemere seisundit.

Projekt kannab nime “Natureship - Integrated planning and management in the Baltic Sea Region” ning selles osalevad Soome, Rootsi ja Eesti keskkonnaasutused, omavalitsused ning kõrgkoolid, juhtpartneriks on Lõuna-Soome keskkonnaamet.

Eestisse tuuakse rahvusvahelise koostöö raames oskusteavet, kuidas rannikualade looduskaitse planeerimisel kasutada ajaloolisi arhiivi- ja kaardimaterjale.

Projekti tegevuste teiseks fookuseks on rannikulõukad - Euroopa Liidu jaoks esmatähtsusega elupaigad, mille kaitsevajadus ja looduskaitseline väärtus on Eestis vähesel määral teadvustatud. Rannikulõukaid on sageli täidetud, kuivendatud, prahistatud, neid ohustavad arendustegevus ja puhkemajandus ning Läänemere eutrofeerumine.

Projekti eesmärgiks on klassifitseerida rannikulõugaste tüübid ja koguda nende seisundi ja loodusväärtuste  kohta alusandmeid. Saadud teabe põhjal töötatakse välja põhimõtted lõugastele soodsa looduskaitselise seisundi saavutamiseks ja tagamiseks ning nende säästlikuks kasutamiseks karjatamisel, kalapüügil ja roovarumisel.

Lääne ja Saare maakondades asuvates valitud rannikulõugastes viiakse läbi hüdroloogilised, hüdrobioloogilised ja setete biokeemilised analüüsid ning hinnatakse kogutud andmete, maakasutuse jt. inimmõjude alusel nende looduskaitselist seisundit ja vajalikke kaitsetegevusi.

Projekti käigus kogutud andmed ja koostöökogemuse põhjal saadud teave koondatakse valmivasse rannikulõugaste käsiraamatusse, lisaks trükitakse rannikulõugaste tutvustamiseks kaks voldikut.

Käimasoleva projekti kestus on 36 kuud ja Eesti partnerite eelarve on 5 178 070 kr, millest omaosalus on  15%.