MTÜ Mondo tähistab rahvusvahelist õiglase kaubanduse päeva jagades õiglase kaubanduse sõbra tunnistusi. Sellel aastal pälvisid tunnustuse ökopood Bio4You ja elustiilipood Elamise Kergus
- Tarbimine ja tervis
- 6. mai 2021
- Foto: Õiglase kaubanduse tooted/MTÜ Mondo
Meie toidulaual on harjumuspärased tuhandete kilomeetrite kauguselt ja peamiselt arenguriikidest tulevad kohv, tee, suhkur, troopilised puuviljad, šokolaad, jäätis ja muud maiustused, aga ka vein, mesi ja vürtsid. Õiglane kaubandus loob arenguriikide tootjatele ja töölistele tingimused, mis aitavad neid elada kvaliteetset elu, ei suru neid pidevasse vaesusesse ning võimaldavad neile ja nende lastele paremat tulevikku.
Paljud Eesti ettevõtted ja organisatsioonid juba kasutavad ja müüvad õiglase kaubanduse märgistega tooteid - näiteks Biomarket, Chocolala, Ehe mood, Kaubamaja toiduosakond, Looduspere, Mahemarket, Prisma, Rimi, Solarise toidupood, kohvik Anna Edasi, Tamsalu Gümnaasium ja Zuzu. Ka tarbijate teadlikkus on tõusmas.
Eriti teadlikud tarbijad on Eesti noored. 2020. aastal 125 Eesti koolis tehtud uuringu kohaselt on Fairtrade märgisega tooteid näinud 64% ja neid on ostnud kolmandik õpilastest. Õiglase kaubanduse süsteemi usuvad 66% noortest ning usk sellesse, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu arengumaades, on tõusnud 81%-le.
Õiglase kaubanduse päeval tunnustab MTÜ Mondo õiglase kaubanduse sõpru. Need on tublid ja edumeelsed ettevõtted, kohvikud, kauplused, kodanikuühendused, kogudused, tootjad ja maaletoojad, kes kasutavad, müüvad või valmistavad õiglase kaubanduse tooteid ja annavad niiviisi oma panuse õiglase kaubanduse levikusse ja võimalikkusesse. Alates 2014. aastast oleme tunnustanud 54 sõpra ja seekord saavad tunnustuse veel kaks uut sõpra. Bio4You (Albero Verde OÜ) ökopoed leiab Tallinnast, Pärnust ja Rakverest ning loomulikult saab kaupa tellida ka e-poest. Bio4You meeskond on veendunud, et tarbimine ei tohi kahjustada inimest ega loodust ja peab väga oluliseks, et kliendid saavad nende abiga teha igapäevaselt teadlikke valikuid. Elustiilipoe Elamise Kergus leiab Viimsist, samuti on neil olemas veebipood. Elamise Kergus on saanud alguse sellest, et omanik Monika ise peab väga oluliseks, mida ta tarbib. Soov mitte kahjustata inimest ega planeeti ajendaski looma oma ettevõtte.
Esimesed sammud vastutustundliku tarbimise teel:
- Vaata üle, milliseid toiduaineid sa kasutad ning mõtle, millised nendest tulevad arenguriikidest või on tehtud sealt pärit toorainest – kohv, tee, kakao, šokolaad, maiustused, pähklid, puuviljad, suhkur, riis, kinoa, vürtsid jms.
- Kui sa ei tea nende toiduainete päritolu või tootmistingimusi, siis eelista õiglase kaubanduse märgisega nagu Fairtrade kaupu.
- Uuri sertifitseerimismärgistatud toodete saadavust poodidest ja hulgimüüjatelt.
- Kasuta oma kodus, kodukontoris ja tööl ning paku oma perele, sõpradele, kolleegidele ja külalistele toitu, mille päritolu puhul saate olla kindlad, et need on toodetud õiglaselt.
Kes ei ole seda seni teinud, siis saabuv emadepäev on eriti sobiv aeg alguse tegemiseks!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta