Rahvusvahelised finantsinstitutsioonid ehk multilateraalsed arengupangad nagu Maailmapank (World Bank), Euroopa Investeerimispank (European Investment Bank), Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (European Bank for Reconstruction and Development) ja Aasia Arengupank (Asian Development Bank) annavad laene suurtele infrastruktuuri ja energeertika projektidele eesmärgiga toetada vaesemate riikide ja piirkondade arengut. Aeg ja keskkonnaorganisatsioonide kogemus on näidanud, et nii mõnigi kord ei ole tulemuseks kogukondade ja vaesemate piirkondade elu paremaks muutumine, vaid hoopis uute keskkonnaprobleemide tekkimine.
Kuna arengupangad annavad laene suurkorporatsioonidele mõne kindla projekti läbiviimiseks, siis tihti jääb tähelepanuta ettevõtte kogu tegevuse mõju keskkonnale. Näiteks Kanada ettevõte Dundee Precious Metals, mis tegeleb kulla, hõbeda, vase ja teiste väärismetallide kaevandamisega Bulgaarias, Armeenias ja Serbias, sai 2005. aastal Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangalt 20 miljonit eurot laenu.
Laen anti vasemaagi kaevandamise koguste suurendamiseks ettevõtte Bulgaaria kaevanduses ja veel 45 miljonit dollarit stardilaenu. Maak, mis sisaldab endas nii väärismetalle kui ka toksilisi aineid, transporditakse Bulgaariast aga Namiibiasse. Namiibias Tsumebis on ettevõtte sulatustehas, kus töödeldakse eriti toksilisi metalliühendeid.
Väidetavalt on see üks vähestest sulatusjaamadest, mis suudab töödelda ka väga arseenirikast maaki. Umbes 16 000 elanikuga Tsumebi linna lähistel asuvas tehases eraldatakse maagist väärismetallid ja toksilised jäätmed ladustatakse suhkrukottidesse üha suurenevas jäätmehoidlas. 2012. aastal otsustas Namiibia valitsus pärast mitmeid kogukonna liikmete kaebusi sulatusjaama tegevust lähemalt uurida.
Sulatusjaama võimsust vähendati poole võrra, sest auditi tulemused näitasid, et jaam põhjustas ulatuslikke keskkonnakahjusid ja terviseprobleeme nii töötajatel kui läheduses elavatel inimestel – uriiniproovid näitasid, et arseeni kontsetratsioon oli lubatust kõrgem isegi 60 km kaugusel elavatel inimestel. Pikaajaline kokkupuude arseeniga põhjustab erinevaid vähktõve tüüpe.
2013. aastal lubati ettevõttel jätkata tegutsemist täies mahus. Toksiliste jäätmete hoidlas pole aga midagi muutunud. Jäätmeid ladestatakse ikka suhkrukottides ning hoidla laieneb aasta-aastalt.
Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank ei leia, et nad kuidagi vastutaks Namiibias toimuva eest, sest rahastavad vaid Chelopechi kaevandust Bulgaarias. See mis toodangust edasi saab, ei puutu enam nende vastutusalasse. Pank ei halvenda oma tegevusega tõesti bulgaarlaste tervist ja elukeskkonda, kuid kaudselt kahjustab see Namiibia Tsumebi kogukonda, isegi kui pank seda ei tunnista.
See on üpris klassikaline näide sellest, kuidas Euroopa ekspordib üle jõu käivad probleemid vähem arenenud riikidesse. Bulgaaria keelustas 1998. aastal Chelopechi maagi sulatamise, sest kõrge arseeni kontsentratsioon põhjustas täiesti vastuvõetamatut keskkonnakahju. Namiibias, kus keskkonnakaitse võimekus on väiksem, on Tsumebi sulatusjaam aga linna põhiline tööpakkuja. Kohalikud on olukorras, kus on valida vaid kahe halva vahel.
Ja kõik see toimub kaudselt just arengupankade ja Euroopa maksumaksjate toel.
Allikad ja loe lisaks: http://bankwatch.org/news-media/blog/exporting-toxic-pollution-europe-namibia
http://bankwatch.org/news-media/for-journalists/press-releases/bankwatch-statement-hazardous-arsenic-waste-dundee-operati
http://bankwatch.org/news-media/for-journalists/press-releases/bankwatch-statement-hazardous-arsenic-waste-dundee-operati
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta