REET AUS: Ausa moe aus tegija

Reet Aus on moekunstnik, kellele ökotemaatika ja materjalide taaskasutus on väga südamelähedased teemad. Reet Aus rääkis Bioneerile keskkonnasõbralikust moest ja ellusuhtumisest.

Mis on Teie jaoks ökoelustiil? On see pigem ellusuhtumine, praktiliste valikute tegemine või trend?

Keskkonnasäästlik ellusuhtumine on praktiliste valikute tegemine oma igapäevaelus.

Kas ökoelustiil on Teie meelest lihtne?

Suhtuda ümbritsevasse respektiga - see ei pruugi alati lihtne olla.

Millal tundsite, et riiete taaskasutus on just Teile sobiv moe tõlgendamise viis?

Sain sellest aru, kui süvenesin moetööstuse igapäevaellu.

Kas tänapäevase kiirmoe kõrval on ökomoe tegijatel üldse võimalust? Võrreldes tavamoega, tundub ökomood tegija jaoks ju kallim.

Kuidas võtta? Mille arvelt ta kallim on, selles ongi küsimus. Keskkonnasäästlik disain arvestab kogu toote elutsüklit. See ei ole nii ainult moedisaini puhul. Kui kasvab inimeste teadlikkus, kasvab ka keskkonnasäästlike toodete maht.

Kuidas Teile tundub, kas tavarõivaste kvaliteet on viimastel aastatel langenud? Miks see nii on?

Kiirmoodi on teadlikult sisse kodeeritud madal kvaliteet, sest need rõivad ei olegi mõeldud ühest hooajast kauem kestma. Muidu ei oleks ju inimesel vaja poodi  tagasi minna.
 

Kui kaua ühe taaskasutatud materjalidest moerõiva valmistamine aega võtab? Kas mõnda riideeset olete Te teinud eriliselt kaua? 

Tööprotsess näeb välja nii - kõigepealt harutatakse, siis tehakse valik sobivatest materjalidest, seejärel õmmeldakse kokku uus kangas ja kõige lõpuks läheb toode ise õmblusesse. Ma ei oska täpset aja mahtu öelda, aga protsess on märgatavalt pikem, kui uuest kangast valmistamine.

Teie loomingu motoks on: "Aus mood ausale inimesele" Mida see moto tähendab?

Ennekõike tähendab see moto toote elutsükli läbipaistvust – kus kohast tuleb materjal, kuidas see on toodetud, kes on selle valmistanud ja kus ning kuidas valmib toode ise. Kogu tsükkel jälgib, et mõju keskkonnale oleks minimaalne. Keskkonnasõbralik mood on südamelähedane inimestele, kes selle põhimõtteid olulisteks peavad. 

Mis aitab Teil keerulistel hetkedel endas uut jõudu leida?

Võib ju mõelda, et keerulised hetked on olemas, aga samahästi võib ka mõelda, et neid  pole. Siis ei pea keeruliste hetkedega üldse tegelemagi.

Kas Teil on ka praegu mõni põnev projekt käsil?

Käsil on üks teatriprojekt Polygon teatriga, uue kollektsiooni valmistamine vanadest teksadest (Disainiööks 29. septembril Kultuurikatlas), doktoritöö kirjutamine, Lyoni valgusfestivali etenduse ettevalmistamine, kahe kaubamärgi arendamine ja palju muudki põnevat....

Kas Te oskaksite Bioneeri lugejatele soovitada mõnda kasulikku igapäevast ökonippi? Tooge mõni näide enda elust. 

Jaga autot sõpradega, tööta ja ela samas hoones, kasuta riidest poekotti. Öeldakse, et suurim, mis sa saad globaalse soojenemise vähendamiseks teha, on loobuda liha söömisest...