Reet Ausi disainimaailm algab sealt, kus kiirmood ja masstootmine lõppevad. Reet suhtub kirglikult esemetesse, mis ei ole enam vajalikud ning muudab need luksuseks. Oma põgusa intervjuu käigus jagab Reet praktilisi näpunäiteid, kuidas tänapäeva tarbimise virvarris keskkonnasõbralikuks jääda ning kuidas kasvatada lastest keskkonnateadlikke kodanikke.

Tundub, et igasugune ökondus ja keskkonnasõbralik olemine on viimasel ajal saanud plahvatuslikult kasvavaks trendiks. Kas taaskasutusmood ja redisainitud riided jõuavad kunagi ka massidesse?

Trend on üks asi, reaalne vajadus midagi muud. Olen päris kindel öeldes, et mingi hulga aastate pärast puudub meil võimalus kasutada sellises mahus taastumatuid loodusressursse, nagu oleme harjunud. See tähendab, et kõik tehnoloogiad, mis võimaldavad ümberkäidelda, taaskasutada jne muutuvad juhtivateks.

Kas Reet Ausil on mõni lemmik moedisainer või tööalane eeskuju?

Lemmikuid pole, küll aga palju, kelle tegemiste üle rõõmu tunda.

Mida oskaksid soovitada noorele isikupärasele moedisainerile, kelle unistus on rahvusvahelisel turul läbi lüüa?

Saada täpselt aru, mis on eesmärk. Ja siis liikuda selle suunas. Selge on see, et andekaid ja lahedaid disainereid on tohutult palju. Neid, kes täpselt teavad, mida nad teevad aga nii palju ei olegi…

Millest soovitaksid inimesel lähtuda, kes riidepoes omale riideid valib ja tahab sealjuures võimalikult vähe keskkonnale halba teha?

Soovitan osta võimalkult kalleid riideid, propageerin taaskasutust ja ümberdisainimist. Soovitan uuest peast vältida kõiki odavkaubamärke, puuvilla tooteid ja trenditooteid. Samuti tuleks teise ringi poed uuesti mõtestada – kas on ikka vaja Inglismaalt nende jäädet sisse osta ja siis enda prügimäele ladestada jne.

Nimeta mõni raamat, mida inimene lihtsalt peab elu jooksul läbi lugema.

Mõni… Neid on rohkem kui mitusada…

Mida peaks tegema, et lastest kasvaksid mõistlikud, ühiskonnast ja keskkonnast hoolivad inimesed?

Lastega tuleb rääkida ja mitte ainult. Parim on olla eeskujuks oma käitumise ja teadlike valikutega. Seega tuleb alustada iseendast ja oma harjumuste üle vaatamisest.


Loe läehmalt Reet Ausi tegemiste kohta siit.

REET AUS: Moedisainist teatrikostüümini