29. novembril peetud heategevuslikul trühvlioksjonil ostis suurima seene Aomeni (Macau) kasiinoboss Stanley Ho. Selle aasta kopsakaim Itaaliast leitud valge trühvel kaalus 1,08 kilo ja läks Hong Kongis sündinud rikkurile maksma 200 000 USA dollarit, kirjutas loodusajakiri.ee infokiri Uudistaja.

Hiigeltrühvel leiti 21. novembril Molise maakonna keskosast. 29. novembril istusid trühvlihuvilised aga ühel ajal Roomas, Londonis, Abu Dhabis ja Aomenis uhkeis lõunalaudades ning tegid satelliitside vahendusel pakkumisi. Kokku müüdi heategevusoksjonil 16 gurmaanidele nii meelepärast seent, tervelt pooled neist osteti just Aomenis.

Itaalias leidub kolme liiki kaubanduslikult olulisi trühvleid: peale kõige väärtuslikumaks peetavate valgete trühvlite (Tuber magnatum) veel musti trühvleid (Tuber melanosporum) ja suvitrühvleid (Tuber aestivum). Kahe esimese korje hooaeg on just praegu. Toidunautlejad ja nende teenindajad on aga kurvalt täheldanud, et vaid looduslikult, mükoriisaseentena kasvavaid valgeid trühvleid jääb üha vähemaks. Põhjuseks arvatakse siingi olevat kliimamuutused: põua ja ägedate vihmavalingute hukutav koosmõju. Sestap on trühvlikilo hind aina tõusnud ja ulatub juba üle 4000 euro.

Olgu lisatud, et mullu omandas Stanley Ho veel kopsakama seene: viimase poolsajandi suurim valge trühvel kaalus poolteist kilo ja läks maksma 330 000 dollarit.

Macau Daily Times/Uudistaja