Roheline Tuba on mõnusalt kodune ökokohvik-pood Tallinnas Paldiski maanteel. Söögikoha perenaine Anne Lind vastas meelsasti Bioneeri küsimustele.

Kuidas Te avastasite enda jaoks keskkonnasõbraliku ja tervisliku elustiili? Kuidas sellest kasvas välja idee teha Rohelise Toa kohvik ja ökopood? Miks valisite nime Roheline Tuba?

Olen keskkonna valdkonnaga seotud olnud juba 1999-ndast aastast, kui asusin tööle Keskkonnaministeeriumisse. Kuid looduse kaitsmine ja säästmine on olnud minu sisemine vajadus juba niikaua, kui ennast mäletan. Olen maal kasvanud ja minu vanavanemad on oma eluviisilt olnud väga säästlikud ja keskkonnahoidlikud.

Idee teha ise midagi sellist, mis aitaks mind ennast, minu lähedasi ja ka kõiki teisi inimesi, kasvas välja pikema aja jooksul. Algul oli ainult poe idee, kuid ajapikku hakkasid tuttavad minult küsima, et miks Sa ei tee ise toidukohta, kus saaksid pakkuda kõiki neid tervislikke toite, mida ise tarbid. Idee teostamine võttis aega ca 3 aastat.

Nimeks tahtsin algul panna Harmoonia, kuid see sõna on juba mitmel pool kasutusel. Siis sai tehtud nimekiri võimalikest variantidest. Kuna Roheline Tuba kajastab kõige paremini meie ettevõtte sisu ja vormi, siis ei jäänudki muud valikut.

Kas Teie kohvikus pakutakse eranditult mahetoitu või olete teinud valiku pigem lihtsalt tervisliku toiduvaliku kasuks?

Meie kohvikus pakutakse suures osas mahetoorainest valmistatud toitu. Kasutame maksimaalselt eestimaiseid juurvilju, teraviljatooteid, moose-mahlu, piimatooteid, liha, pagaritooteid, mune jm.

Kahjuks on saabunud see aeg aastast, kus Eesti oma köögiviljad hakkavad otsa lõppema. Loodame siiski oma menüü  tasakaalus hoida.

Meie soov on pakkuda võimalikult kodust, tervislikku, lihtsat ja taskukohast toitu. Rohelise Toa pannkookide kohta on öeldud, et peale söömist on selline tunne nagu oleks vanaema juures käinud.

Roheline Tuba 2
Fotol on kohviku sõbralikud teenindajad

Teie kohviku hinnatase ei ole sugugi kallis. Mismoodi on Teil õnnestunud kombineerida mõistlik hind ja väärt toiduvalik?

Hinnad on tänapäeval tundlik teema. Et kasvatada endale püsiklientuuri, peame olema paindlikud ja käituma vastavalt majanduslikule olukorrale. Kuna meie tooraine on tavalisest kallim, siis tuleb ka omahind kallim. Et tagada konkurentsivõimelised hinnad, oleme sunnitud panema suhteliselt väikese juurdehindluse, mis on majanduslikus mõttes meile muidugi praegu kahjulik.

Kui tihti Teie kohvikus roogadevalik vahetub?

Kuna oleme tegutsenud pool aastat, siis arvame, et teeme oma menüüs mõningased korrektuurid. Avame mais terrassi ja siis oleks kena kui meie klientidel oleks suurem valikuvõimalus. Kavatseme edaspidigi iga poole aasta tagant oma menüü üle vaadata ja midagi muuta.


Milliseid kaupu võib leida Rohelise Toa ökopoest? Kas Teie poest leiab ka kodumaist kaupa või eelistate pakkuda välismaist?

Meie poest võib leida kõike eluks vajaminevat: toiduaineid, kosmeetikat, lastetooteid, koduhooldustooteid, maiustusi, kassi- ja koeratoitu, ökoveini- ja –õlut jm. Oleme püüdnud müüki võtta maksimaalselt kodumaist toodangut. Kahjuks on mahetootjaid meil selles mõttes vähe, et toodangu sortiment on piiratud. Eelistame siiski eestimaist. Kuid reaalsus on selline, et väga palju müüme ka välismaist.

Roheline Tuba 3
Fotol on Rohelise Toa ökopood

Mis on Teile isiklikult peamine põhjus ökokaupade ja mahetoidu eelistamiseks?

Mina isiklikult väärtustan iseenda ja oma pereliikmete tervist. Just minu enda organism ja intuitiiv on viinud mind selliste valikuteni. See on olnud suhteliselt pikaajaline protsess.

Kas Teie ettevõte on ka sisemiselt roheline? Kas Te kasutate koristamisel ökovahendeid, soodustate jalgrattaga töötajaid, järgite rohelise kontori põhimõtteid, säästate hoopis vett või teete midagi muud keskkonnasõbralikku?

Roheline Tuba on ka sisemiselt suhteliselt roheline. Kasutame koristamiseks ainult ökotooteid. Prügikotid on meil enamuses biolagunevad. Sorteerime jäätmeid. Taaskasutame pakendeid niipalju kui see on võimalik. Poes on meil tuli ära kustutatud kui kliente pole. Kontoris kasutan kasutatud paberit. Arved saadan tavaliselt mailiga. Pakendid on meil paberist , naturaalsest riidest või biolagunevad.

Teie kodulehel on kirjas, et tahaksite teha koolitusi. Kas plaanite koolitusi ise teha või ootate teisi tegema?

Praeguse seisuga olen ise organiseerinud loenguid, kus mõni kompetentne inimene on rääkinud tervislikust eluviisist. Plaanis on igal kuul kutsuda inimesi siia jagama oma elukogemusi tasakaalukama eluviisi kohta.

Me oleme valmis vastu võtma peaaegu igasuguseid väljakutseid. Siin on toimunud juba ka 1 firmakoolitus. Pakume seda võimalust kõigile firmadele, kelle osavõtjate arv on kuni 40 inimest. Omalt poolt pakume toitlustamist ja meeldivat teenindamist.

Roheline Tuba 4
Kliendid on Rohelisse Tuppa alati tagasi oodatud.

Mida olete Rohelise Toa tegemisest ise õppinud?

Esiteks oli kogu see ettevõtmine minu jaoks tundmatu valdkond. Alustasin ju nn valge lehena. Paljud tuttavad arvasid, et asusin tegelema väga riskantse valdkonnaga ja veel sellisel ajal. Aga mingi sisemine veendumus, et saan hakkama, tõukaski mind tagant. Olen ülimalt tänulik oma abikaasale, kes on mulle igas mõttes väga suureks abiks ja toeks olnud ja kelleta Rohelist Tuba ei eksisteeriks.

 Olen saanud väga palju kogemusi ettevõtte loomise osas. Minu jaoks on uudne ka vastutuse  võtmine nende inimeste eest, keda olen tööle võtnud. Ja vahel tundub, et olen liiga sinisilmne ning usalduslik. Tuleb välja, et meie ärikultuuril on arenguruumi veel küllaga.

Olen õppinud, et meie ümber on väga palju hea südamega inimesi, kes on ulatanud meile oma abikäe. Ja kui midagi väga soovida või unistada, siis saab see teoks. Samas peab ka ise vaeva nägema, et unistused teoks saaksid.

Kas Te tegelete lisaks Rohelisele Toale veel millegi põnevaga? On Teil mõni põnev hobi?

Olen juba mitu aastat harrastanud tegeleda joogaga. Jooga aitab pingetest vabaneda ning annab palju hinge- ning vaimujõudu. Armastan looduses käia ja matkata, aias käe mullaseks teha, palju lugeda, laulda, tantsida, reisida. Ja praegune kõige suurem hobi on ikkagi Rohelise Toaga tegelemine ja selle arendamine.

________________________________________

Küsimustele vastas kohviku perenaine Anne Lind

Rohelise Toa kohta leiate lisainfot: http://www.rohelinetuba.ee

Samalt lehelt on pärit ka loos kasutataud fotod.