Erakond Eestimaa Rohelised pöördub sotsiaalministeeriumi poole nõudega analüüsida ning välja töötada selged parameetrid, mille alusel terviseamet teostab andmete korjet, analüüsi ning esitamist.

“On piinlik ja käpardlik, et poolteist aastat pärast läbi aegade ühe suurima tervisekriisi algust ei ole terviseamet suutnud paika panna selgeid ning avalikkusele arusaadavaid näitajaid, mille alusel COVID-19 haigestunute ning lähikontaktsete statistikat kogutakse,” ütles Züleyxa Izmailova, Roheliste esinaine. “Eelmisel nädalal tuli avalikuks, et terviseamet eksitab avalikkust laste  haigestumise kohta käiva infoga, esmaspäeval väitis ameti pressinõunik Kirsi Pruudel Delfile antud intervjuus, et igas regioonis kogub amet andmeid nakatunute ja lähikontaktsete kohta erinevalt, “lisas Izmailova.

Rohelised kutsuvad sotsiaalministeeriumi kiiremas korras sekkuma terviseameti andmete kogumise praktikatesse ning looma ühtset süsteemi kogu Eesti jaoks. 

Rohelised tegid 9. augustil pöördumise erinevate ministeeriumitele, kus palusime vastuseid, kuidas plaanitakse hoida ära nakatumiste ja raskete haigestumiste kasv laste hulgas.

“Pärast meeldetuletusi saime vastuse, et kõik on kontrolli all ning nii mõnedki spetsialistid väitsid meedias lausa, et laste haigestumise ohtu ei ole ning raskete juhtumite arv pole tõusnud. Tänaseks on laste haigestumine tõusutrendis ning kahjuks ka haiglasse jõudvate noorte hulk. Kui vastutav asutus ei oma selget ülevaadet toimuvast ning manipuleerib andmetega, siis me jäämegi Euroopa haigestumise näitajaid juhtima,” ütles Izmailova.

Terviseameti andmetel oli seisuga 20.09.2021 viimase 14 päeva haigestumus 100 000 el. kohta 469,1 (seisuga 13.09.2021 oli 404,9). 37. nädala jooksul lisandus 3258 haigusjuhtu. Nädala jooksul kasvas haigestunute arv 0–9-aastaste laste seas 15% võrra ning 10–14-aastaste laste seas 25% võrra. Esmaspäevase seisuga on terviseameti andmetel  nakatunud 42 õpetajat ja 248 õpilast, teadus-ja haridusministeeriumi andmetel on aga nakatunud 555 last ja täiskasvanut.

Rohelised on ainus erakond Eestis, mille põhieesmärk on jätkusuutliku eluviisi ja majanduse edendamine. Rohelised seisavad selle eest, et Eestist saaks riik, mille edukust ei mõõdeta SKP protsentides, vaid inimeste tervises ja õnnetundes.