Rämpsu Riho, rääkiv hall prügikast, on Euroopa Komisjoni kampaania Generation Awake uusim liige. Ta ühines meeskonnaga 2014. aasta alguses. Koos Veehullu Vello, Impulsiivse Inga, Rutiinse Robi ja Priske Priiduga muretseb Rämpsu Riho Euroopa tõhusa ressursikasutuse pärast. Tema moto on „Muutke rämps ressursiks”.

Selles intervjuus tutvustame Rämpsu Rihot, saame rohkem teada tema missioonist ja kampaaniast, ning saame näpunäiteid selle kohta, mida saame meie teha tema töö toetamiseks.

Rämpsu Riho, kuulsime, et enne Generation Awakeʼi meeskonnaga liitumist oli sinu elu üsna õnnetu?

RR: Tõepoolest. Mõnda aega elasin isegi tänaval. Ma olin rämps väikese r-iga ja keegi ei pööranud mulle tähelepanu. Aga siis kohtusin Generation Awakega. Nad aitasid mind uuesti jalgele, aitasid näha, et mul on sisemisi väärtusi. Nad näitasid, et ma olen ressurss ja pealegi veel üsna väärtuslik.

Mida tähendab sisemine väärtus

RR: See on hämmastav, mida inimesed ära viskavad. Täiesti terveid riideid, mida ei kanta, toitu, mida polnudki kavas süüa, asju, mida inimesed ei viitsi parandada. Ma puutun kokku kõigega, mis pähe võib tulla. Ma tahan, et inimesed avaksid oma silmad. Avage silmad ja ärgake üles! Andke asjad kellelegi, kes neid tahavad, või tehke neist midagi muud. Kui asi on endiselt korras, ärge visake seda lihtsalt prügikasti.

Aga mingid asjad tuleb ju ikkagi prügikasti panna!

RR: Alustuseks võiks need panna õigesse prügikasti. Klaas, metall, paber, plast – ma ei suuda selliseid asju seedida. Inimesed, võtke asjad ringlusesse! Hämmastav, aga näiteks alumiiniumpurk on praktiliselt surematu – see tuleb muudkui uuel kujul tagasi, eeldusel, et te ei katkesta ahelat.

Aga on sel tõesti vahet?

RR: Metallid, mineraalid, puit ja plast – praegu on see rämps, aga selle kaevandamine, kasvatamine või tootmine maksab hunniku raha ja see on endiselt väärtuslik. Aga kui me jätkame Maa ressursside sellisel kiirusel tarbimist, ei ole meil varsti neid enam piisavalt.

Kuule, nüüd ma hakkan muretsema. Kas asi on tõsine?

RR: Asi on tõsine. Meil kõigil on vaja loodusvarasid. Mida rohkem on planeedil inimesi ja mida suurem on nõudlus piiratud ressursside järele, seda paremini peame olukorda korraldama. Peame muutma seda, kuidas jäätmetega ümber käime, kuidas valmistame uusi asju ja mida ostame. Peame üles ärkama. Inimeste leidlikkus saab hakkama ülejäänuga.

Räägi edasi.

RR: Vaatame asja sedasi: ühe mehe prügi on teise mehe toormaterjal. Peame lihtsalt looma võimalusi selle teostamiseks. Praegu töötame lineaarselt – kaevandame, toodame, kasutame ja viskame ära. Mina saan sellest kõigest osa ja uskuge mind, saastamine on päris kole. Me vajame ringmajandust, kus tooteid parandatakse, võetakse osadeks ja värskendatakse, kus vanad ja kasutatud osad võetakse ringlusse. Kõlab hästi, kas pole? Ja niimoodi jagub vahendeid kõigile. Ei tasu mainidagi töökohti uues rohelises tööstuses.

Olgu peale. Aga mida saame meie oma igapäevaelus teha?

RR: Väga palju. Väikeseid asju, mis muudavad palju; tuleb lihtsalt suuremalt mõelda. Meie veebisaidilt leiate palju ideid, mis kõik tulenevad kolmest põhimõttest: vähendamine, taaskasutamine ja ringlussevõtt. Võiksin seda korrata, aga saite kindlasti ivast aru.

Kuidas sa sobid teiste Generation Awakeʼi meeskonna liikmetega?

RR: Me oleme meeskond, kellel on ühine eesmärk – lõpetada raiskamine. Me kavatseme äratada nii palju inimesi kui võimalik. Me ei saa edasi magada, mängus on liiga palju.

Te kutsute end koos sõpradega Awakenerideks. Kuidas saame meie kampaaniaga ühineda?

RR: Lihtsalt lööge kaasa. Minge meie veebisaidile ja külastage meie maja, kus anname teile igasuguseid näpunäiteid ja õpetame nippe. Veel parem, kui ühinete meiega Facebookis, osalete meie fotokonkursil ja saate ka ise Awakeneriks.

Rämpsu Riho ja kampaania tegevuste jälgimiseks külasta Generation Awakeʼi veebisaiti või ühine kampaania Facebooki lehega.

Siin on videoklipp Rihost. Jaga seda ka teistega.

" >