Üha enam sakslasi asendab toidus liha taimsete valkudega, teatab Saksamaa põllumajandusministeerium. Kuid mitte kõik sakslased ei ole valmis lihast täielikult loobuma.

Lihatarbimine Saksamaal 2022. aastal on langenud, jõudes määrani 52 kg inimese kohta. See on rekordiliselt madalaim näitaja alates lihatarbimise statistilise jälgimise algusest 1989. aastal. Vaid 5 aastat tagasi oli see määr 61 kg liha inimese kohta 

Eestis on neid andmeid kogunud Statistikaamet aastast 2002. Liha tarbimine 2000date aastate alguses tõusis 64.8 kilolt maksimummäärani 87,1 kilo 2018. aastal. 2022. aastaks liha tarbimine vähenes kümnendiku võrra, mullu tarbiti Eestis liha 80,3 kilo inimese kohta. (Lätis võrdluseks praegu umbes 69 kg). 

Mured loomade heaolu, kliimamuutuse ja kõrgemate hindade pärast näib olevat ajendanud Saksa tarbijaid otsima alternatiive. Praegu valib teadlikult taimset toitumise 10% sakslastest, võrreldes 6%ga 2018. aastal..

2021. valimiste järel sai põllumajandusministriks roheliste partei esindaja Sam Ozdemir (Ozdemir), kes rõhutab vajadust suurendada avalikkuse teadlikkust alternatiivsetest valguallikatest, mille kasutamist on vaja suurendada kliimamuutusega võitlemiseks.

Ta ütles, et lihatööstusel on vaatamata sellele, et ta on üks suurimaid süsinikugeneraatoreid, oma koht. Kuid kliimasõbralikud praktikad ja toetus „põllumajandustootjatele, kellel on vähem loomi, kuid paremates tingimustes” on kaks tema põhilisemas algatust.

See, et sakslased tarbivad praegu vähem liha, on “pikaajaline trend”, millel pole nendega algatustega isiklikult mingit pistmist.

“Inimesed tunnevad muret kliima pärast, tahavad loomade heaolu reeglite karmistamist ja pööravad rohkem tähelepanu ka oma tervisele, mis on minu arvates hea,” ütles ta.

Selles mängib oma rolli kasvav lihaasendajate turg, ütleb Berliini suvist veganfestivali korraldava ProVeg Internationali juht Sebastian Joy.

“Sa võid ikka süüa oma burgerit, šnitslit või vorsti, kuid sa ei pea selle pakkumiseks loomi tapma,” ütles ta.

Ozdemiri juhitud ministeerium töötab toitumisstrateegia kallal, mis aidataks sakslastel tervislikumalt toituda ja kavatseb selle avalikkusele esitada 2023. aasta lõpus. Plaan on julgustada inimesi pidama kinni “tervislikuma, taimsema ja jätkusuutlikuma toitumise” printsiipe. Kuid mitte kõik sakslased ei ole nii positiivsed tuleviku suhtes, mida tähistab väiksem lihatarbimine.

Hiljuti Saksamaal läbiviidud küsitlus näitab, et 57% sakslastest on kindlalt selle vastu, et riik võtab meetmeid lihatarbimise vähendamiseks.

„Riik peab inimeste taldrikutest eemale hoidma,“ ütles Saksa Lihatööstuse Liidu (VDF) pressiesindaja. “90% sakslastest meeldib liha süüa. Keegi ei taha panna taimetoitlast liha sööma, et saada parimat vitamiine ja toitaineid. Sama tuleks rakendada ka teistpidi,” ütles ta.

VDF peab lihatarbimise vähenemise põhjuseks Saksamaal alates 2018. aastast peamiselt tõusvaid hindu ja inflatsioonisurvet tarbijatele. Kuigi Saksamaa toidu hindade kasv vähenes tänavu mais 14,9%-ni (märtsis 22,3%-lt), avaldavad toiduainete hinnad inflatsioonile endiselt märkimisväärset mõju.

Ozdemir ütles, et tal pole kavatsust dikteerida sakslastele, mida nad ostma peavad.

„Igaüks saab ise otsustada, mida ta sööb ja kui palju,“ ütles ta. “Minu töö on tagada tasakaalustatud ja tervislik toitumine. Tahan, et tervislikud valikud oleksid kergesti kättesaadavad alternatiivid. ”