Eestimaa Looduse Fondi (ELF) juht Jüri-Ott Salm ütles ajalehele Pealinn antud intervjuus, et praegu pole teada ühtegi põlevkivi kaevandamise meetodit, mis hoiaks ära soode kuivendamise ja nende hävimise.

ELF saatis hiljuti Riigikogu keskkonnakomisjonile kirja, milles palub piirata alates 2015. aastast põlevkivi aastast kaevandamise määra 20 miljonilt tonnilt 15 miljonile. Samasugune eesmärk on kirjas ka kehtivas energiamajanduse arengukavas, kuid nüüd oleks vaja see ka seadustesse sisse kirjutada.

Salmi sõnul annaks kaevandamise piiramine võimaluse kasutada olemasolevat põlevkivi pikemat aega ning vähendaks keskkonnakoormust või hoiaks seda vähemalt praegusel tasemel. Suuremahulist põlevkiviõlitööstust ei pea ta aga piisavalt läbimõelduks.

„Oleme arutanud asja keskkonnaorganisatsioonidega ja jõudnud järeldusele, et põlevkiviõli tootmise kohta ei ole tehtud välismõjude hinnangut, et millist kahju toob see üldse keskkonnale ja tervisele,“ ütles Salm. Tema hinnangul tuleks põlevkivi efektiivsema kasutamise osas kindlasti uuringuid läbi viia.

„Kui kaevandamismahud peaksid jätkuvalt suurenema, tekib vajadus laiendada tulevikus, tõenäoliselt kümne aasta pärast, kaevandusi Virumaal asetsevate sookaitsealade alla,“ ütles Salm. Tema andmetel on Eesti praegu ühe elaniku kohta emiteeritud CO2 hulga arvestuses maailma esikahekümnes ja oluline osa sellest tuleneb just põlevkivi kasutamisest. Salm nentis, et soode kuivendamisega kaasnev turba lagunemine suurendab CO2 heidet veelgi.

ELF omistas 6. jaanuaril majandusminister Juhan Partsile Keskkonnakirve tiitli ettepaneku eest jätkata põlevkivi kaevandamist suures mahus ka tulevikus.


Intervjuud Jüri-Ott Salmiga saab lugeda siit.