Kuidas õigesti leili võtta? See on levinud küsimus, millele on äärmiselt keeruline vastata, sest saunaeelistused on erinevad. Eksperdid toovad välja vead, millega saunaskäik võib kasu toomise asemel hoopis ebamugavaks kujuneda.

Ideaalset saunaskäiku ei saa kellelegi ette dikteerida just seetõttu, et asi on suuresti inimeste individuaalsetes saunaeelistustes. Mõne jaoks on hea kuum ja kuivem saun, teisele sobib veidi madalama temperatuuriga niiske saun. Enamasti eelistatakse leilisaunas temperatuuri 70-75 kraadi ning õhuniiskus püsib 45% juures või kõrgemal. "Saunas käimise juures on kõige olulisem tugineda enda enesetundele. Kindlasti tuleb valida endale meelepärane temperatuur ning vältida mulje avaldamise eesmärgil üleliigset leiliviskamist või kaua laval istumist. Just nii kipub saunaskäigust kõige rohkem kahju olema ning keha on lõõgastumise asemel hoopis stressis," selgitas disainsaunu tootva ettevõtte Haljas tegevjuht Otto Täht.

 

Suurima positiivse mõju toob saunaskäimise regulaarsus

 

Regulaarse saunaskäimisega kaasneb inimeste jaoks suur positiivne mõju tervisele, mis väljendub suuresti paljude haiguste tekkeriski vähenemises. "Näiteks on Soomes läbiviidud uuringud näidanud, et neli kuni seitse korda nädalas saunas käies kaasneb suurem positiivne efekt meie tervisele – väheneb südame- ja veresoonkonnahaiguste tekkerisk, insuldi risk ning vererõhk on stabiilsem,“ ütles Täht. Ta rõhutas, et samas on oluline jälgida, et saunaskäimisega liiale ei mindaks.

Haagissaunade rendi ja tootmisega tegeleva ettevõtte Saunasheffid juht ning kauaaegne saunaentusiast Kaimar Halliste on aastatepikkuse kogemuse jooksul selgeks saanud kõik, mis puudutab head saunaskäiku. "Saunalaval ei ole mõistlik viibida üle 15 minuti korraga ning enne uue leili võtmist tuleb lasta kehal täielikult maha jahtuda. Kui lavalt otse jahedasse vette ujuma hüpata või külma duši alla minna, siis on mõistlik ka pea vee alla kasta – nii on vereringe kehas ühtlasem," selgitas Halliste ja lisas, et nii saab organism kõige paremini lõõgastuda.

 

Tarbi saunas piisavalt vett

 

Kuigi saunakultuuriga käivad käsikäes ka alkohoolsed joogid, ei ole need kindlasti saunalavale sobiv valik. Alkohol viib kehast vett välja ning vedelikupuudus on kerge tekkima. "Vedelikupuudus annab endas väga sageli saunas märku peapöörituse ja unisusega. Seetõttu käib hea saunaskäigu juurde kindlasti piisav kogus vett, eriti hea, kui mineraalvett, mis kaotatud soolasid asendab," ütles Halliste. Eriti oluline on vee tarbimist ning üldist enesetunnet jälgida väikelastel. "Seda seetõttu, et väikeste laste termoregulatsioon erineb täiskasvanute omast. Samuti ei oska nad enda enesetunnet nii hästi hinnata kui täiskasvanud," selgitas Täht.

Haljase tegevjuht lisas, et saunas käies kaotab inimene ligikaudu 0,5-1 liitrit vedelikku tunnis.

"Sellise vedelikukaotuse tempoga tuleb piisav kogus vett asemele juua, et saunaskäik kehale tõesti kosutavalt mõjuks," ütles Täht. Veel tõi ta välja, et saunatamise ajal tuleks hoiduda alkohoolsetest jookidest just seetõttu, et joobes inimesed ei suuda enda oskusi ja enesetunnet adekvaatselt hinnata. "Joobes on risk endale saunaskäiguga hoopis liiga teha. Olgu see siis liiga kaua liiga kuumas saunas viibimine või liiga agar vettehüpe, mis võib õnnetult lõppeda," hoiatas Täht.

 

Hea sauna saladus peitub ventilatsioonis

 

Hea saunaskäigu saladus on hästi ventileeritud leiliruum. See on üks olulisemaid tehnilisi aspekte sauna puhul, millest sageli mööda kiputakse vaatama. "Just kehv või puudulik ventilatsioon ongi vedelikupuuduse järel üks levinumaid põhjuseid, miks saunalaval väsimus, peavalu, peapööritus või hingamisraskused kimbutavad," selgitas Täht. Ta lisas, et mitmekesi väikeses ja kõrge temperatuuriga ruumis istudes tõuseb süsihappegaasi tase leiliruumis kiiresti ning tulemuseks ongi eeltoodud ebameeldivad sümptomid.

Ka Halliste sõnul mängib hea ventilatsioon saunaskäigu juures kriitilist rolli. „Puuduliku ventilatsiooniga saunas leili võttes ei saa keha piisavalt hapnikku ning tulemuseks ei ole mitte lõõgastumine, vaid keha on hiljem hoopis väsinum kui enne," ütles Saunasheffide juht.

Ventilatsioon ja sauna õige planeerimine on veelgi olulisem elektrikerisega saunades. "Korraliku ventilatsiooniga leiliruumi puhul ei ole vahet, kas kasutatakse puu- või elektrikerist. Küll aga on vahe tunda siis, kui elektrikerisega leiliruum on halvasti ventileeritud – tulemuseks on umbne ja ebameeldiv saunaskäik," ütles Haljase tegevjuht. Ta lisas, et puuküttekerise puhul tekib see probleem harvem, kuna kerise põlemiskolle teeb väljatõmbeventilatsiooni töö ise ära ja värske õhk pääseb ruumi juba ära kasutatud õhku asendama.

Saunaskäik tuleb enda käe järgi võimalikult mõnusaks teha, alustades sauna planeerimisest ja valimisest, lõpetades sobiva temperatuuri, saunas veedetud aja ja niiskustaseme valimisega. Seda saunaspikrit silmas pidades võiks tulemuseks olla nii keha kui meele lõõgastus, mis on tervisele igati kasulik.