18. juunil kell 11 kuulutatakse Telliskivi Loomelinnaku Vaba Lava hoones näituse avamisega välja Tallinna jalgrattamajade arhitektuurivõistluse “Velokoda” parimad ideed.

Üritusele on oodatud kõik konkursist osavõtjad ning jalgrataste hoiustamise teemaga kokkupuutuvad (linna)kodanikud ja korteriühistute esindajad. 

Tallinna Energiaagentuur koostöös Tallinna Keskkonnaameti, Tallinna Linnavaraameti ja Tallinna Linnaplaneerimise Ametiga ning Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond kuulutasid detsembris välja tudengitele suunatud arhitektuurivõistluse “Velokoda”.

Võistluse eesmärk oli leida parim idee korterelamute piirkonda sobiva turvalise jalgrattahoidla või -maja mudelile. Võistlustöö pidi näitama maketi, jooniste ja  seletuskirjaga, milline võiks olla korterelamupiirkondade õuealale paigutatav jalgrataste ööpäevaringseks hoidmiseks mõeldud rattamaja. Võistlusele said ideid esitada kõik tudengid, olenemata erialast. 

“Velokoda” arhitektuurivõistlusele laekus 17 tööd, mida hindasid Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, arhitekt Siiri Vallner (EAL), Tallinna Linnavaraameti juhataja Einike Uri, Siseministeeriumi planeeringute osakonna nõunik Andres Levald (EAL, EPÜ) ning arhitekt ja EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis. 

Komisjon soovis esile tõsta plaanitud kolme töö asemel neli. Žürii otsuse kohaselt antakse välja üks I koht (auhind 1000 €) ja kolm auhinnalist kohta (á 417 €). 

Nelja auhinnalise võistlustöö märgusõnad tähestikulises järjestuses on: “Kookon”, “Rattamaja”, “Triangel” ja “Velotube”. Lisaks auhinnatud töödele otsustas žürii esile tõsta tööd märgusõnaga “Kuur”, „Punane, kollane, lilleline või mummudega“ ja “Vilu”.

„Seekord oli tudengitele antud pureda paras pähkel – kuigi pealtnäha on velokoja näol tegemist lihtsa väikeehitisega, siis tegelikkuses eeldab selle ülesande lahendamine universaalset linnaruumitunnetust ning oskust nutikalt sulandada disaini ja tehnoloogiat,“ konkursi žürii esimees Endrik Mänd. „Võib julgelt väita, et auhinnatud ja äramärgitud tööde puhul oli ülesanne hästi lahendatud ning nende ideede ellurakendamine rikastaks linnaruumi ja elavdaks rattakasutust.“ 

EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis tunneb heameelt, et võistlusele laekunud tööde hulgas oli mitmeid potentsiaalselt rakendatavaid ideid. Kõik auhinnatud tööd väärivad professionaalset edasiarendamist valmis tooteks ning seeläbi tulevikus kohta Tallinna linnaruumis. Rattamajad sobivad kindlasti ka teistesse linnadesse. 

Tallinna Telliskivi loomelinnaku Vaba Lava majas saab tutvuda kõigi konkursitöödega, välja on pandud maketid koos seletuskirjaga. Näituse kuraator on Eve Komp. 

Näitus on avatud 17. augustini iga päev kell 12-18 (v.a. riigipühad). 

“Velokoja” konkurssi ja näitust  toetavad Tallinna Keskkonnaamet, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Tallinna Linnavaraamet, Tallinna Energiaagentuur, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond, Vaba Lava ja Eesti Arhitektuurimuuseum.