Et juhtida tähelepanu Eesti ühe ohustatuma kahepaikse kaitsele ning suurendada inimeste teadmisi looduskaitsest, on Eestimaa Looduse Fond (ELF) sellel aastal võtnud oma  talguhooaja fookusesse kõre. Laupäevaöisel avaüritusel Pärnumaal saab sõna peoperemees ise, kui 12 inimest saavad koguneda teema-aasta esimesele üritusele - kõre kuulamise retkele.

,,ELFi talgute kõre aasta saab olema kirju," tutvustas ELFi talgukorraldaja Siim Kuresoo. ,,Praegu pole veel hea aeg selle haruldase kärnkonna heaks tööd teha. Tihe talgute pidamine rannaniitudel jääb suvesse. Küll aga pakume oma senistele ja alles liituvatele talgulistele sellel ja ülejärgmisel nädalal võimalust kõrega tutvust teha, minnes kontvõõrana tema pulma. Suvel on kõre võrdlemisi varjatud eluviisiga ja jääb tihti tema heaks korraldatavatel talgutel kohtamata."

Kahepaiksete ekspert, Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liige Riinu Rannap lisab: „ Kui liik on kadumise serval, siis on ta tagasitoomine pikk ja vaevarikas töö. Aga see töö on ka väga tänuväärne, sest tulemused on näha. Rannaniidud hakkavad karjatamise mõjul taastuma ja seni ennekõike luitealadel liivakarjäärides säilinud kõre asurkonnad saab taasasustada ka sinna.“

Kõre, tuntud ka kui juttselg-kärnkonn ja hiirkonn, on Eesti üks ohustatumaid kahepaikseid, kelle arvukus on viimase poolesaja aastaga kokku kuivanud. Praegusel ajal arvatakse Eesti põhja- ja läänerannikul ning saartel kokku elutsevat vaid tuhatkond selle liigi esindajat.

Kõre kadumise peamiseks põhjuseks peetakse liigile omaste elupaikade - rannaniitude ja luidete kinnikasvamist ning sigimispaikade hävimist. Käesoleval sajandil on looduskaitsjate jõupingutused suutnud liigi arvukuse langust pidurdada, kuid elujõulise populatsiooni taastamiseks kulub veel palju tööd.

Kõre kuulamise retked on kõigile huvilistele avatud - rohkem teavet nende kohta saab aadressilt: www.talgud.ee/kore-aasta/retked

ELFi talgute kõre aastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.


  • Märksõnad:
  • elf