Lastearstide ajakirja The Journal of Pediatrics värskes numbris on kaks artiklit, mis toovad lisakinnitust selle kohta, et väikelapsele on ühteviisi ohtlik nii raseduse ajal suitsetav ema kui ka sigaretisuitsu kaudne mõju. Sama teemat käsitleb ka ajakirja toimetajaveerg, kirjutab loodusajakirjade infokiri Uudistaja.

Ühe Californias tehtud uuringu käigus mõõdeti emade veres kotiniini, nikotiini metaboliidi taset, mis võimaldas kindlaks määrata, kas ema oli raseduse ajal suitsetanud või mitte. Selgus, et suitsetajatel on 2,5 korda tõenäosem saada nn hundikurguga laps. Hundikurk vajab aga tõsist meditsiinilist sekkumist, sageli nelja operatsiooni teisel eluaastal, ja võib põhjustada kõne-, kuulmis- ja toitumishäireid.

Teises uuringus mõõdeti sellesama kotiniini taset muidu igati tervetel beebidel. Täiesti üheselt ilmnes, et sigaretisuitsu käes kasvavad lapsed on närvilisemad ja neid on raskem rahustada.

Kuna üheksa kümnest suitsetajast on selle pahelise harjumuse külge saanud 18-aastaselt või nooremalt, on tõhusaim viis suitsetamist piirata ennetustöö laste ja nende vanemate seas.

Allikas: AlphaGalileo; loodusajakirjade infokiri Uudistaja