Loomakaitseorganisatsioonid Oikeutta eläimille ja Humane Society International Europe avalikustasid kaadrid, kus on näha, millistes tingimustes loomad karusloomafarmides elavad: paistes ja haiged silmad, vigastatud sabad, deformeerunud jalad. Kaadrid näitavad rebasepoegi, kes söövad oma surnud õdesid-vendasid, ja rebaseid, kellel on selektiivse aretuse tagajärjel tekkinud tohutud nahavoldid, et maksimeerida karusnaha kogust ühe looma kohta.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 31. jaanuar 2023
- Foto: Silmnähtavalt haige karusloom Soome karusnahafarmis / Oikeutta eläimille
Kaadrid on filmitud 2022. aasta juunist kuni oktoobrini kuues juhuslikult valitud karusloomafarmis Lääne-Soomes Pohjanmaal. Üle Euroopa kogutakse hetkel allkirju, et keelustada karusloomafarmid terves Euroopa Liidus. Kodanikualgatusele “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe” on oma toetusallkirja andnud juba üle 1,35 miljonit Euroopa Liidu kodanikku, sh ligi 80 000 Soome kodanikku.
“Suurem osa soomlastest soovib, et loomade puurides pidamine pelgalt karusnaha saamise pärast oleks keelustatud, kuid meie poliitikud ei ole suutnud sellele julmusele lõppu teha.” kommenteeris Oikeutta eläimille esindaja Kristo Muurimaa. “Üleeuroopaline keeld aitaks loomi ka teistes liikmesriikides, kus rahaahnust hinnatakse loomade heaolust kõrgemale.”
Enamus Soome karusloomafarmid, kus kasvatatakse rebaseid, on sertifitseeritud SAGA Furs märgisega, mis peaks tagama loomade heaolu kõrgeima taseme, ent filmitud kaadrid näitavad teist lugu. Soome karusloomafarmidest pärit rebasenahku kasutavad tuntud kaubamärgid nagu Fendi, Yves Salomon, Woolrich, Ermanno Scervino ja Max Mara.
Video Soome karusloomafarmidest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta