Autodest pungil tänavad tipptundidel on kõigile linnainimestele tuttav ja ühtviisi ahastusseviiv pilt. Kuid millised on siis alternatiivid? Ühe näite leiame Stockholmist.
- Majandus
- Terve Elu Ökokalender 2008
- 12. november 2008
- Stockholmi pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Alates 1. augustist 2007 maksavad Stockholmi autojuhid kesklinna sisenemiseks või sealt väljumiseks ummikumaksu. Maks kehtib tööpäevadel kella 6.30-18.30 vahel ning selle suuruseks on 10-20 rootsi krooni sõltuvalt kellaajast. Nädalavahetused, pühad ja pühade eelsed päevad ning juuli on maksuvabad. Tasumine käib interneti teel. Tollipunkti kaamerad jäädvustavad kesklinna siseneva auto numbri ja Rootsi teedeameti kodulehel avatakse auto omanikule konto, kuhu tema sõidud kirja pannakse. Autoomanik saab kodulehelt vaadata ka oma sõitude arvu ning peab võlad tasuma kahe nädala jooksul. Ummikumaks laekub linna kassasse ja raha kasutatakse infrastruktuuri väljaehitamiseks Stockholmis.
Fakte Stockholmi ummikumaksu kohta:
- Ummikumaksu katsetamisel vähenes kesklinnas sõitvate autode arv 20-25%.
- Oluliselt suurenes ühissõidukite kasutus (üle 10%)
- Katse ajal vähenes süsinikdioksiidi õhku paiskamine 9–14%.
- Maksmisest on vabastatud mootorrattad, bussid, hübriidautod, välismaa numbrimärgiga autod ning päästeteenistuse ja kiirabiautod.
- Järgmisel aastal on maksutulu linnale eeldatavalt umbes 740 miljonit rootsi krooni, millest süsteemi ülalpidamiseks läheb pool.
- Infrastruktuuri ehitamine ja maksusüsteemi kehtestamine läks Rootsi riigile maksma 6,46 miljardit Eesti krooni.
Graffiti tänavalt: „Ise olete ummik, milles seisate“ |
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta