Suitsetamise tossuvabadest alternatiividest

Jeremy Laurance kirjutab Independent'is Suurbritannia arstide üleskutsest kaotada 20 aastaga täielikult suitsetamine.

Briti meedikute hinnangul tuleb selleks teha tööd kahel suunal - tõsta märgatavalt tubakaaktsiisi ning muuta nikotiin lihtsalt ja odavalt kättesaadavaks muul, mittesuitsetataval moel.

Muidugi ei peeta silmas nikotiininätsu ja -plaastreid, sest suitsetajal on ikka vaja korraga enam ehk siis tervet "kopsutäit" sisuliselt ideaalset narkootikumi (stimuleeriv, rahustav, naudingutpakkuv, ent samas suhteliselt ohutu) nikotiini.

Igapäevaseks kasutuseks sobiv mõõduka hinnaga nikotiinilaksu organismitoimetaja annaks selle turuletoojale tõenäoliselt megakasumi, ent meditsiinilise nikotiiniga seotud piirangud ja kontrollmehhanismid on sedavõrd karmid, et nikotiini asendusravi on ka praegusel "lahjal" kujul väga kallis.

Asjatundjate hinnangul tuleks tubaka ja nikotiiniga seonduv seadusandlus üle vaadata, sest praegu on tekkinud rumal olukord, kus nii tarbijale enesele kui ka teda ümbritsevatele inimestele üliohtlik sigarett on müügiks lubatud, samas kui suhteliselt ohutud alternatiivsed nikotiinitooted peavad turuletulekuks läbima sageli suisa ületamatuid takistusi.