South Norfolkis Inglismaal peatati mitu aastat kestnud testprojekt, mille käigus märgistati prügikastid mikrokiipidega. Iga prügikast kaaluti ja maksma pidi vaid ära visatud prügi eest. Projekt sai alguse 2002. aastal.

Kiibisüsteemi eesmärgiks oli jäätmeteket paremini analüüsida ja  vähendada prügimägedele jõudva prahi hulka. Idee järgi pidi kiibisüsteem andma omavalitsusele infot tegelike prügikoguste ja enim jäätmeid tekitavate piirkondade kohta.

South Norfolki omavalitsus otsustas riiklikult rahastatud projekti peatada, kuna see loeti läbikukkunuks. Kiibilugemis- ja prügikastide kaalumise tehnoloogia ei olnud töökindel ning sõltus suuresti ilmast. Esines ka andeedastusega seotud probleeme. Otsustati, et ei saa kasutada edasi süsteemi, mis on ebakindel.

Kogu loo teebki kurvaks see, et Londonis ametnike laua peal tundus projekt ülihea ja paljulubav. Projekti õnnestumisse on investeeritud  hulgaliselt raha. Näiteks South Norfolki omavalitsusele läks prügiveoautode ringi ehitamine ja seadmete ostmine maksma 25000£.  Reaalsus on osutunud hoopis teistsuguseks, kui alguses oodati. Vihmaste ja külmade ilmadega kippus süsteem üles ütlema.

Keskvalitsus on andnud teada, et enne täielikku loobumist vaadatakse ja analüüsitakse projekt veelkord läbi.


Allikad: news.bbc.co.uk, www.pakendiringlus.ee, www.guardian.co.uk