Põltsamaa vallas, väikeses ja kitsas Umbusi jões on toimunud juuli lõpupäeval suur keskkonnareostus. Nimelt lekkis suurfarmist teadmata kogus silomahla Umbusi jõkke, see silomahl sisaldab erinevaid aineid nagu sipelghapet, propioonhapet ja veel erinevaid komponente. Nende vette sattumisel hakkavad need ained omavahel reageerima. Osade ainete eesmärgiks on silotegemisel tõrjuda veest välja hapnik. Just täpselt sedasama teevad vette sattunud kemikaalid nüüd Umbusi jões. 

  • Veemajandus
  • 4. august 2022
  • Foto: FB grupp Põltsamaa elu

Umbusi jõkke sattunud aineid lahjendaks ainult suur kogus vett, kuid Umbusi jões selline veekogus puudub. 1 L silomahla lahjendamiseks kulub 20 000L vett. 

Umbusi jõgi asub Jõgeva maakonnas Põltsamaa vallas. Jõgi saab alguse Kauru soost Kauru ja Lahavere küla piiril. Alates maanteesillast kuni suudmeni kuulub Umbusi jõgi riiklikusse "Lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimistusse". Karuallika metsavahimaja lähistel kaob jõgi 900 meetriks maa alla, ilmudes välja taas Lustiveres. Jõe pikkus on 43,3 km ja valgala 159,2 km²

Vabatahtlikud on viimase kolme päeva jooksul päästnud suures koguses kalu ja jõevähke kes võitlevad oma elu eest, et saada veel hingata. Kahjuks, pole enam tänaseks 3. augustiks, elusate kalade ja jõevähkide päästmine enam edukas, sest enamus asurkonnast on hukkunud.

Aga vabatahtlikud ei jäta veel lootust, vaid tegutsevad edasi. Nad on jõest kogunud ca 2500 ühikut hukkunud jõeforelli. Ka teisi kalu on palju ja kõiki ei jõua kokku lugedagi, kuna prioriteet on lugeda vaid forelli ja jõevähki, sest nemad on mürgitusele kõige tundlikumad. Hetkel liigub reostus jõge mööda allavoolu. Tänaseks on see algpunktist pea 17 km kaugusel. Ära tunned reostuse sogase vee ja haisu järgi.

Lustivere paisjärves on suur hulk hukkunud kalu. Lähipäevad saavad olema väga soojad, 26 ja enam kraadi. Tänu sellele hakkab järv roiskuma ja tekib ebameeldiv lõhn. Selle ära hoidmiseks saab igaüks anda oma panuse. Ole hea ja liitu meiega - korjame üheskoos need hukkund kalad kokku, et vältida reostuse suurenemist. Abi oodatakse just Lustiverre ja lähipiirkonda.

Lisan ka mõned meelespead:

• Kalade korjamisel kasuta kummikindaid

• Keskkonna amet korjab kõik kalad kokku

• Kalade kokku kogumise punkt on järve otsas veeohutuse tabeli kõrval

• Väldi vee kokkupuudet nahaga

• Ära lase oma lemmiklooma ujuma

• Vett katsudes pese käsi seebi ja sooja veega

Suur tänu ja kummardus kõigile, kes abistavad neid, kes seda antud olukorras ise ei suuda.


Loos on refereeritud FB grupis Põltsamaa elu avaldatud materjale.