Eva Ladva küsis ökoehitaja ja kogukondliku mõtteviisi eestvedaja Sven Aluste käest, miks ökokülade idee teda köidab.

Mis on hea ja terviklik elu Sinu jaoks?

Hea elu on ühes voolamine, teineteise mõistmine ja avatus igale hetkele.

Mis Sind rõõmustab?

Tunnen rõõmu, kui mõtlen mingile teemale ja tunnetan seda õige valikuna - sellele keskendudes või teiselt inimeselt vastukaja saades. Siis see rõõmustab ja annab energiat juurde.

Miks just kogukonnad? Mis Sind selle teema juures köidab? Kas kogukond ja ökoküla on üks ja seesama?

Kogukond ja ökoküla ei ole kindlasti sama, see muidugi võib nii olla, aga ei pruugi. Ökoküla on minu jaoks eeskujuks just looduslähedaste ja energiasäästlike lahenduste rakendamise kohana. Küla seetõttu, et üksi tehes pole see enam nii energiasäästlik ja efektiivne, kuigi töötab ka hea praktilise näitena nende jaoks, keda see huvitab. Kogukonnas paelub mind ühine pingutus samade väärtuste poole. Üksi võib ka muidugi kõike teha, aga koos on tulemus kordades suurem ja võib-olla ka plaanitust erinev ja sootuks parem!

Kuidas leidsid tee ökokülade juurde? Kas Sa ise elad ökokülas?

Tundsin huvi traditsiooniliste ehitusmaterjalide kasutamise ja energiasäästlike lahenduste vastu oma elukeskkonna loomise etapil ja leidsin netist GEN organisatsiooni. Leidsin sealt palju huvitavaid praktikasse rakendatud ideid, nagu permakultuuri kasutamise põhimõtted ja ökoloogilised ehitised. Kohtusin inimestega eri riikidest, kes elasid just selliselt, nagu osalt olin ette kujutanud ennastki elavat.

Ise ma elan vanas Eesti külas, kus inimesed tunnevad teineteist ja ütlevad „Tere”, mis on minu jaoks oluline. Ise püüan olla praktiliseks eeskujuks naturaalsete ja traditsiooniliste ehitusmaterjalide kasutamise ja taaskasutamisega oma elukeskkonnas.

Kas inimene võib olla õnnelik ilma kogukonnata? Miks?

Inimene võib kindlasti olla õnnelik igas olukorras, kogukonnaga või ilma. Kõik on ju meie mõtlemises kinni. Kui usaldame oma tunnet ja kuulame oma sisemist häält, siis võime olla väga õnnelikud iga oma tehtud valiku üle. Iga hetk ja olukord on meile ju õppimiseks tulnud, iseasi kuidas me seda märgata oskame ja kas oskame selle üle rõõmustada.

Kuidas mõjutab kogukonnahuvi Sinu igapäevaelu? Kas kogukond on Sinu jaoks olemas ka igal argipäeval? Milles see väljendub?

Mu pere on minu igapäevane kogukond. Meiega liituvad sageli ka sõbrad-tuttavad või lihtsalt inimesed, kes tunnevad huvi meie pere toimetamiste vastu ja kellele meeldib olla looduses ja ühiselt sarnastel teemadel mõtteid liigutada.

Kas Sinu jaoks on looduse hoidmine või looduse tunnetamine oluline? Kas ja kuidas väljendub see igapäevaelus?

Looduse hoidmine ja tunnetamine on väga oluline igal sammul. Kui me ei hooli ümbritsevast keskkonnast, siis ei toeta see keskkond ka meid. Ainult heas koostöös on tulemus selline, mis meid tõeliselt rõõmustab ja edasi viib. Seda igas suhtes, nii looduse kui inimestega.

Millist tulevikku olete enda jaoks loomas?

Meie tulevik on praegu! See, millele täna mõtleme ja mida endale visualiseerime, see saabki olema meie tulevik. Kas ta on keskkonnasäästlik, jätkusuutlik või õnnelik, sõltub meie mõtetest ja otsustest, mida teeme täna. Mina reastan oma mõtteid lähtuvalt minu elukeskkonna paremast toimimisest ja toetavatest tegudest. Olen õnnelik!


Intervjuu on tehtud Terve Elu kalender 2010 jaoks.

Sven Aluste - Keskkonnasõbraliku ja tasakaalus elukeskkonna kujundamine www.equilibre.ee