Jõulukuu peaks olema rahu ja vaikuse aeg. Ometi tuleb sinna mahutada tavapärasest hoopis rohkem tegevusi. Nii on stressil kerge ligi hiilida. Selle vältimiseks on mõned nipid, mis annavad meelerahu ja nii isegi jõuad rohkem asju tehtud.
Jõulukuu peaks olema rahu ja vaikuse aeg. Ometi tuleb sinna mahutada tavapärasest hoopis rohkem tegevusi. Nii on stressil kerge ligi hiilida. Selle vältimiseks on mõned nipid, mis annavad meelerahu ja nii isegi jõuad rohkem asju tehtud.
- Tarbimine ja tervis
- Ardo Reinsalu, Ajajuhtimine.ee
- 3. detsember 2009
- Fotol jõulud. CC0 Public Domain. Pixabay
Me tegeleme tihti samaaegselt mitme erineva projektiga. Kui üks saabki valmis, tulevad kaks uut ülesannet asemele. Seetõttu me ei tunne, et saame midagi tehtud ja tekib stress – kogu aeg rabelen ja rabelen, aga kasu ei ole. Siinkohal aitab lihtne nipp: luba endale, et kui teed mingi järgmise asja valmis, siis premeerid ennast. Preemiaks võib olla väike tükike šokolaadi või tass head espressot või väike jalutuskäik – vahet pole! Premeerides saab sinu saavutusvajadus täidetud. Jah, sa rabeled, aga midagi saab ka kogu aeg tehtud. Väheneb stress ja suureneb rahulolu.
Kiiresti muutuva päevaplaani tõttu jäävad vahetevahel olulised tegevused lõpetamata. Eriti jõulueelsel ajal. Proovi igal hommikul tõustes sõnastada endale üks kõige olulisem asi, mida pead sel päeval ära tegema. Õhtul vaata päevale tagasi ja küsi endalt „Kas ma jõudsin selle olulise tegevuse tehtud? Kui ei, siis miks? Mida teha homme teisiti?“ Selline lihtne ühe konkreetse lühiajalise eesmärgi püstitamine ei võta üldse aega, aitab aga hästi olulisi asju fookuses hoida. Nii juhtub, et teadlikult ja alateadlikult tegutsedes saame tihti rohkemgi saavutatud, kui esialgu planeerisime.
Vihmane ja pime talvepäev võib muserdada ka muidu rõõmsameelset inimest. Halb tuju aga on suur ajaraiskaja. Halva tujuga töö kohe ei edene, teeme rohkem hiljem parandamist vajavaid vigu ja ütleme inimestele halvasti. Rõõmsamaks ja energilisemaks aitab meeleolu muuta ajus tööd korraldav hormoon serotoniin. Serotoniini tõusule aitab kaasa näiteks 15-minutiline jalutuskäik, hea muusika, sõbrad jmt. Mis eriti huvitav – tuju aitavad tõsta ka rõõmsavärvilised riided! Nii, et kirevad rõivad selga!
Päeva planeerimisel soovitatakse võtta päevas 30 minutit sellist aega, kus keegi sind ei sega. Jõulueelsel ajal soovitan mina leida iga päev pool tundi selleks, et mõelda jõuludele. Kaubanduskeskuses sisseoste tehes istu korraks maha, võtta hea tass kohvi ja kuula jõulumuusikat. Raekoja platsil näiteks meki kuuma šokolaadi. Päevas korra iseendaga tegeledes tekib tunne, et rohkem saab tehtud. Mitte ainult – sa oled tehtuga rohkem rahul. Ja kas see mitte polegi jõuluootuse mõte?!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta